Alerjisi olan kişilerin dikkat etmesi gerekenler

3 yaşta en yoğun gıda alerjisiyle kendini gösteren alerji, büyüdükçe geçmez; aksine artarak seyreder. Erken zamanda gelişmeden önlemek, oluşmuşsa ilerlemesini durdurmak gerekir. Bu nedenle temizlik, sağlıklı yaşam için çok önemlidir

Her yıl 9 Aralık’ta, alerjiye dikkat çekilen Dünya Alerji Günü’nde tema bu kez “Çocukluk çağı astımı” olarak belirlendi. Çocuklarda görülen astımın yüzde 85-90’ının alerjik olduğunu ve hayat boyu astımın büyük bir kısmının çocuklukta başladığını belirten uzmanlar, çocuk astımının erken tanısı, doğru takip ve tedavisinin önem taşıdığını söylüyor.

Tüm alerjik hastalıklarda en büyük risk faktörünün anne-babadan geçen kalıtsal bir alerjik yakınlığın olduğunu hatırlatan uzmanlar, “Alerjik hastalıkların gelişmesinde yalnız genetik değil çevre faktörlerinin de önemli rolü olduğu biliniyor. Enfeksiyon, sigara dumanı, hava kirliliği, rutubetli evde yaşama hastalığın gelişmesini tetikleyen faktörler” diyor.

Uzmanlara göre, ilk üç yaşta en yoğun, gıda alerjisine bağlı alerjik egzamayla kendini gösteren hastalık, zamanla çocuğun ev tozu, hayvan atıkları veya küf mantarları gibi ev içi alerji yapan maddelere teması arttıkça şekil değiştirir. Okul çocukluğunda daha çok ev tozu alerjisine bağlı alerjik nezle ve astım tablosu görülür.

Genel kanının aksine alerji büyüdükçe geçmez; tam tersine artarak seyreder. Bu yüzden erken çocukluk döneminde alerjiyi gelişmeden engellemenin ve oluşmuşsa da daha fazla ilerlememesinin yolları aranmalı.

HALILARI KALDIRIN

– Evinizi her gün iyice havalandırın.
– Toz tutan eşyaları azaltın, mümkünse tamamen kaldırın. Toz tutan kitaplar için kapaklı kütüphane kullanın.
– Mobilyalarda kumaş yerine deri veya suni deri kaplama tercih edin.
– Yatak, yorgan ve yastıklarınızda pamuklu, yünlü, kuş tüyü ürünler kullanmayın. Tercihiniz sentetik ürünler olsun.
– Çarşaf, yastık yüzü ve nevresimlerinizi haftada bir değiştirin. Bu ürünleri 60 derece veya daha sıcak suyla yıkayın, mutlaka ütüleyin.
– Perdelerinizi, kilimlerinizi, giysilerinizi iki haftada bir, 60 derece veya üzerindeki bir sıcaklıkta yıkayın.
– Ev içi nemi kontrol altına alın, evinizde buhar makineleri ve nemlendirici kullanmayın. Evde soba üzerinde kaynayan su veya peteklerin üstüne ıslak bez koymayın. Çünkü mite’lar yüzde 55’in üstündeki nemli ortamlarda yaşar.

ALERJiK BiR ÇOCUĞUN ODASI NASIL OLMALI?

– Alerjisi olan veya alerji olma riski taşıyan çocukların evinde rutubet olmamalıdır. Sıvadan veya herhangi bir su kaçağından duvar içine sızan suyun yarattığı rutubet evde ciddi anlamda hava kirliliği yaratır. Bu alanların kurutulmasını sağlayın. Varsa, çocuğunuz evde temizlenen odada kalmasın.
– Çocuğunuzun tüylü veya kumaş oyuncakları varsa kaldırın. Kaldıramıyorsanız, haftada bir kez 55-60 derecede parfümsüz deterjanla yıkayın veya haftada bir 24 saat buzdolabının buzluğunda bekletin.
– Çocuğunuzun odasındaki halıları kaldırın ve silinebilen bir malzemeyle, özellikle parkeyle kaplayın. Diğer odalarlar da makinede yıkanabilen tüysüz kilimleri tercih edin. Kilimler 60 derecede yıkandığında hem ev tozu akarları ölür; hem de akarların dışkı parçacıkları suyla uzaklaştırılmış olur.
– Alerjik bir çocuğun evinde sigara kesinlikle içilmemeli. Mutfak, cam önü gibi alanlarda sigara içmek, çocuğun etkilenmesini azaltmaz. Sigaranın tamamen ev dışında içilmesi gerekir.

EVLERDE GÖRÜNMEYEN TEHLİKE

Özellikle çocuklarda alerji ve astım riskini artıran mite’lar hakkında bilgi veren Çocuk Alerjisi ve Astım Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Akçay, “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de astım hastalığının görülme sıklığı giderek artıyor. Son 10 yılda bu rakam iki katına çıktı ve her 10 çocuktan 1’inde astım görülüyor. Astım ve alerjiye yol açan önemli sebeplerden biri de mite’lar” diye konuştu.
Doç. Dr. Ahmet Akçay, çocuklarda en sık görülen kronik hastalığın astım olduğunu belirterek, “Astım görülme sıklığı yüzde 10 oranında seyrediyor ve giderek artıyor. Türkiye’de 4 milyon kronik astımlı bulunuyor. Astıma sebep olan ve astım alevlenmeleri yapan faktörlerin başında alerjenler geliyor. Bu alerjenlerden biri de evlerde göremediğimiz bir tehlike olan mite’lar. Mite’lar yataklarda, perdelerde, kilimlerde yaşıyor. Mite’lardan korunmak için evi düzenli havalandırmak, toz tutan eşyaları kaldırmak gibi önlemler alınabilir. Ancak sadece havalandırmak ve standart temizlik yöntemleri yeterli olmaz. Yeni geliştirilen bazı ürünler de umut verici görünüyor” dedi.

BESİN ALERJİSİ, REFLÜ VE ASTIMA NEDEN OLABİLİR

Besin alerjisinin ortaya çıkışının genellikle ilk üç yaşta olduğunu belirten Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, “Besin alerjisi, bazı gıda maddelerine karşı vücudun aşırı tepki göstermesidir. Besin alerjisi olan çocuklarda çoğunlukla ilk aylarda; yanaklarda döküntü, cilt kuruluğu gibi şikâyetler gözlemlenmektedir” dedi.
Çocuklarda sıklıkla alerjik egzamayla kendini gösteren besin alerjisinde, mide ve bağırsak alerjilerinin de ortaya çıktığını açıklayan Yonca Tabak, çoğu zaman ilk bir yaş grubunda fışkırır tarzda kusmalar ve ishal görüldüğüne de dikkat çekti.
Prof. Dr. Yonca Tabak, “Gıda alerjisinde kusmalar zamanla geçerken yerini sessiz reflüye bırakmaktadır. Ses kısıklığı, diş gıcırdatma, ağız kokusu, iştahsızlık belirtileri ile seyreden reflü zamanla geçmeyen balgamlı öksürüklere ve astıma yol açar.” diyerek aileleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Deri testiyle saptanıyor

Ev tozu alerjisi 3 yaşın üzerindeki çocuklarda alerji deri testiyle saptanır.  Bu yaştan önce kanda yapılan alerji testleri, ev tozu alerjisini her zaman tespit edemeyebilir.

Bir önceki yazımız olan Visajizm nedir? başlıklı makalemizde güzel gülüş, visajizm ve visajizm nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *