Aksigorta’nın sahibi kim?

Sabancı Holding ve Belçikalı sigorta şirketi Ageas’ın sahibi olduğu Aksigorta’da ortaklar 2020 yılında Türkiye’nin bir numaralı sigorta şirketi olma hedefi doğrultusunda operasyonel olarak performans artışına odaklanırken, diğer yandan Türkiye sigorta sektöründe ortaya çıkabilecek fırsatları değerlendirmeye hazır. Aksigorta’da Sabancı Holding ve Ageas Insurance International yüzde 36’şar paya sahip. Yüzde 28 hisse ise halka açık.
Aksigorta ile Ageas’ın ortaklıklarının iki yıllık sürecinin değerlendirildiği toplantıda konuşan Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, sektörde konsolidasyon beklediklerini ve Aksigorta’nın büyüme planları doğrultusunda satın alma fırsatlarını değerlendireceklerini söyledi.

‘Zarar eden çok şirket var’
Dinçer, sektörde mevcut 35 oyuncudan ilk 10’unun yüzde 75 pazar payına sahip olduğunu ve geriye kalan ve pazarın yüzde 25’ine sahip olan 25 oyuncuya ortalama yüzde 1 pazar payı düştüğünü belirterek, hâlâ kârlılık sorunu olan pek çok şirket olduğunu vurguladı. “Bu yapının çok fazla sürdürülebilir olduğunu zannetmiyoruz” diyen Dinçer sözlerini şöyle sürdürdü:
“2012’de zarar vardı, 2011’de de zarar vardı, bu yıl ilk yarı kârlı gibi görünüyor ama yine zararda olan çok sayıda şirket olduğunu görüyoruz, konsolidasyonun kaçınılmaz olduğu şeklinde bir değerlendirmemiz var.”

Teknik kârlılık 7.5 kat attı
Dinçer, Aksigorta’nın teknik kârlılığının 2011’den bu yana 7.5 kat arttığını, Aksigorta hisselerinin yüzde 70 değer kazandığını söyledi.
“Dünya sigortacılık sektöründeki durgunluğun aksine Türkiye’de elementer branşlarda 2011 yılsonunda yüzde 22, 2012 yılsonunda yüzde 19, 2013 yılı ilk yarısında ise yüzde 24 oranında prim artışı kaydedilmiştir” diyen Dinçer, sektörde elementer toplam prim üretiminin ilk 6 ayda 10.4 milyar TL olduğunu kaydetti.

2 milyar euro nakiti var
Ageas’ın kıta Avrupası CEO’su Steven Braekeveldt de Türkiye pazarına girdikleri için memnun olduklarını belirterek, Türkiye’de gruba kâr sağlayacak bir fırsat çıktığında değerlendirebileceklerini kaydetti.
Braekeveldt, grubun 2 milyar euro nakit parası olduğunu kaydetti. Hayat dışı sigorta primleri yıllık bileşik büyüme oranının önümüzdeki 5 yılda Türkiye’de yüzde 16 artacağına değinen Braekeveldt, Aksigorta’nın Ageas için önemine değindi.

6 aylık net kârı 120 milyon TL

Uzun yıllardır sektörün zarar ettiği bir ortamda Aksigorta’nın kârlılığını sürdürdüğünü belirten Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen şu değerlendirmede bulundu:
“Kârlılık odaklı portföy dönüşümü hedefimiz doğrultusunda ilerliyoruz. 2013’ün ilk yarıyılında trafik sigortası haricinde yüzde 19 büyüdük. Teknik kârımızı yüzde 150 artış ile 37 milyon TL’ye yükselttik. Bu rakama Genel Müdürlük binamızın satış kârını da dahil ettiğimizde 120 milyon TL net kâra ulaştık. Yangında yüzde 37.7, genel zararlarda yüzde 27.1 büyüyerek, motor dışı branşların portföy payını geçen yıla göre 7 puan artırarak yüzde 38’den yüzde 45’e yükselttik.

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye radara yakalanmayan füzeleri 'yakalayacak' başlıklı makalemizde FD-2000 füze, HQ-9 füze savunma sistemi ve radara yakalanmayan füze hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *