Akıllı telefonlarda fazla veri kullanan uygulamaları kısıtlamak

Bu yazıda akıllı telefonunuzda fazla veri kullanan verileri engelleme yöntemlerinden sadece bir tanesi anlatılmıştır. Akıllı telefonunuzun mobil kotasını dolduran uygulamaları aşağıdaki yöntem ile öğrenip, uygulamanın fazla veri tüketmesine engel olabilirsiniz. Yazıda ayrıca Onava Count, TextOnly ve Text Browser uygulamalarıyla ilgili ipuçları da yer almaktadır.

Tüm uygulamalar eşit yaratılmamıştır. Aslında internet üzerinden müzik ve video sağlayan uygulamalar gibileri haftada tüm mobil veri kotanızı doldurabilir. Youtube maratonlarınızı minimuma indirmenin en doğrusu olduğunu zaten biliyorsunuzdur, yani ilgilenmeniz gereken diğer mobil veri sömürücü uygulamalar…

Sosyal ağ uygulamaları (Arka planda sürekli güncellenirler), oyunlar (sürekli reklam ve bildirim gönderirler) ve Dropbox gibi bulut depolama uygulamaları (tüm cihazlarınızla senkronize halde kalmak için sık sık dosya indirirler) siz farkında olmadan veri tüketirler.

Sizin telefonunuzdaki hangi uygulamaların ne kadar veri kullandığını rapor edecek bir uygulamaya ihtiyacınız var. Bu bilgiler Android sistemlerde zaten sağlanıyor. Biz hem Android hem de IOS için ücretsiz olan Onavo Count uygulamasını beğeniyoruz. Onava Count size uygulamalarınızın ne kadar veri kullandığını gösteriyor, ayrıca haftalık ve aylık veri kullanım raporları oluşturabiliyorsunuz. Buna ek olarak en sık kullandığınız 20 uygulamanın ne kadar tükettiğini öğrenebiliyorsunuz.

Onava Count’ın Android sürümünde bir analiz özelliği var. Bu özellik, sizin uygulamalarınızın diğer insanların cihazlarındaki aynı uygulamalarla karşıtırmalı bir şekilde harcadığı veriyi gözler önüne seriyor. Bu fonksiyon haddinden fazla veri kullanımı konusunda sizi uyarabilir. Örneğin Dropbox uygulaması başkalarının cihazlarına oranla daha fazla kullanımda bulunuyorsa muhtemelen senkronizasyon ayarlarıyla oynayıp Dropbox’ınızı dizginleyerek veri kullanımını kısmanız gerekcektir.

Onava Count’ın IOS sürümünün ölçüm yapmak için VPN kullandığını hatırlatalım. Eğer bu yüzden bağlantınızın yavaşladığını fark ederseniz uygulamayı ve VPN profilini kaldırmanızı öneririz.

Bol veri kullanan uygulamalardan kesinti sağlamanın bir diğer yolu da internet gezintileri gibi günlük görevler için daha ‘hafif’ uygulamalar kullanmaktır. Örneğin Opera Mini, siteleri cihazımıza göndermeden önce sıkıştıran ‘hafif’ bir tarayıcıdır. Eğer sadece metin içerikli web sayfalarına razıysanız TextOnly (Android) ve Text Browser (IOS) son derece hafif tarayıcılardır. Size sadece sayfadaki okunabilir metinleri gösterir.

Akıllı telefonlarda internet veri kullanımını azaltmak

 

Bir önceki yazımız olan Akıllı telefonlarda internet veri kullanımını azaltmak başlıklı makalemizde akıllı telefon, android ve internet veri kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. October 18, 2014

    […] Akıllı telefonlarda fazla veri kullanan uygulamaları kısıtlamak […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *