Akel hedef büyüttü

Şu anda 4 segmentte 40 çeşit ürünü olsa da hala davul fırının adıyla anılıyor… Akel, Kahramanmaraşlı girişimci Yaşar Gümüşoluk ve iki abisinin batmak üzereyken alıp büyüttüğü bir marka. Zor koşullardan geçerek, Çin’in ucuz üretimine karşı koyarak, şu anda 40 ülkeye ihracat yapar hale geldiler.
39 yaşındaki Gümüşoluk, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Bir süre bankacılık yaptıktan sonra okul arkadaşıyıla beraber kendi işini kurma kararı almış.
Dış ticaret işini bırakarak önüne çıkan davul fırın üreticisi Akel’i satın alma fırsatını da kaçırmamış. Gümüşoluk, “Akel o dönemde sadece davul fırın üreten merdivenaltı bir firmaydı. 2007’te satın aldık. 10 çalışanı vardı, şu anda çalışan sayımız 100’e çıktı. Üretimi de zenginleştirerek, 40 çeşide çıkardık” diye anlatıyor.

İmaj ürünü davul fırın
Davul fırının imaj markaları haline geldiğini ama şu anda çok çeşitli ürünleri bulunduğunu da aktaran Gümüşoluk, şunları söylüyor: “Davul fırınn üretimi zor otomoasyona da uygun değil ama imaj ürünümüzü devam ettiriyoruz. Yılda 200 bin adet üretiyoruz. Davul fırın, Orta Asya’da da kullanılıyor. Avrupa’daki Türkler de çok ilgi gösteriyor. Ortadoğu’da da kullanılıyor.”
Yaşar Gümüşoluk, 2008 ‘te ihracata başladıklarını belirterek, “İhracatta, Orta Asya, Kırgızistan, Kazakistan, Kuzey Afrika’da çok iyi durumdayız. Suriye ve Mısır iyi pazarımızdı ama iç karışıklıklar nedeniyle bu pazarlarda düşüş yaşıyoruz. Bu ülkelerin yerine Rusya gibi yeni ülkeleri koymaya çalışıyoruz. Avrupa ve Balkanlar’da da satışlarımız iyi durumda. Şu anda 40 çeşit ürünümüzü, 40 ülkeye ihraç ediyoruz” diye konuşuyor.
Gümüşoluk, 2013 yılı ciro beklentilerinin 30 milyon TL olduğunu aktardı. Bu sektörde daha gidecek yolları olduğunu düşünen Gümüşoluk’un bundan sonraki hedefi firmayı iyice kurumsallaştırmak. Danışmanlık alarak organizasyon şeması çıkarıyor, aile anayasası oluşturuyor.

Pes etmemek başarı getirir
İş hayatında pek çok zorluk yaşayarak bugünlere gelen Akel Ev Aletleri’nin sahibi Yaşar Gümüşoluk, başarısını hiçbir zaman pes etmemeye borçlu. Gümüşoluk, gençlere “Son ana kadar hiçbir zaman pes etmem. Bir işte mutlaka sonuna kadar gitmek ve ısrar etmek gerekir. Başarısızlık seçenek değil. İş hayatında başarıda devamlılık, dürüstlük, istikrar ve güven önemli” dedi.

Bir önceki yazımız olan ODTÜ meselesinde ortak çözüm başlıklı makalemizde Anadolu Bulvarı, odtü ve ODTÜ olayları hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *