‘AK Parti’nin muhalefeti tatması lazım’

Siyasi partilerin geleneksel bayram ziyaretlerinde çözüm süreci, anayasa paketi yaklaşan seçimler ve demokratikleşme paketi konuşuldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz’a, “Madem bayram ziyareti ben size temennide bulunayım; partinizin daha iyi hale gelebilmesi için muhalefeti de tatması gerekir, bir de muhalefeti tadın. Hep iktidarda olmak çok sağlıklı bir durum olmaz” dedi.
Kurban Bayramı’nın ikinci gününde geleneksel hale gelen partiler arası bayramlaşma ziyaretleri kapsamında, Ak Parti’de bayramlaşmaya gelen siyasi parti heyetlerini Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Kadın Kolları MKYK Üyesi Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Gençlik Kolları MYK Üyesi Mücahit Yılmaz kabul etti. Kapusuz, CHP heyetinin ziyaretinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda mutabakat sağlanan 60 maddeyi Meclis’ten geçirme teklifine sıcak baktıklarını belirterek, “Anayasa konusunda mutabakat sağlanarak, bunu milletimize bir bayram hediyesi gibi sunmalıyız” dedi. Halıcı “Madem bayram ziyareti ben size temennide bulunayım. Partinizin daha iyi hale gelebilmesi için muhalefeti de tatması gerekir, bir de muhalefeti tadın. Hep iktidarda olmak çok sağlıklı bir durum olmaz” dedi. Kapusuz da “Millet bize hangi görevi verirse onu yaparız, biz milletin emrindeyiz. Millet muhalefeti verirse hay hay deriz” diye konuştu.
Ak Parti’yi ziyaret eden BBP heyetindeki Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Şenliler de demokratikleşme paketini eleştirerek, “Büyük dedemi Ermeniler katletmiş, bundan dolayı ben Ermenilerin terör hareketine karşı büyük kin duyuyorum, bunu ifade ettiğim zaman bu suç mu olacak, endişeleniyorum” dedi.

Samimiyet testini geçemedi
CHP’de ise konukları Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve PM üyesi Ekrem Kerem Oktay karşıladı. Oran, BDP’li Zozani’ye hükümetin kimlik, mezhep ve inanç üzerinden toplumu ayrıştıran bir yol izlediğini belirtirken, Nazlıaka da Cami-Cemevi Kompleksi projesi ve sonrasında Ankara Tuzluçayır’da yaşananları anımsatarak, “Hükümet orada samimiyet testini geçemedi. Orada yaşananlar projeye tepkiden çok Hükümetin samiyetsizliğine karşıydı” dedi.
MHP’de ise heyetleri Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Genel Sekreter Yardımcısı Abbas Bozyel ve MYK Üyesi Sami Uzun ağırladı. DSP Genel Başkan Yardımcısı Hüsniye Kaya, partisinin MHP ile amaç ve fikir birliğinin devam edeceğini belirterek, “Ama bundan sakın ha DSP sağa kayıyor, diye de bir anlam çıkmasın. Öyle bir şey yok” dedi. Kaya’nın sözleri üzerine Yalçın, “Biz, DSP’yi hiç solda görmedik” diye konuştu.
BDP’de ise konukları Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Mutlu ve PM üyesi Şirin Altay ağırladı. Mutlu, CHP’li Halıcı’ya, “Biz, demokratikleşme paketine, ‘paket’ diyemedik ama en azından pozitif bir ortamın olduğunu, tartışma ortamının olduğunu, bu zeminin bile daha önemli olduğunu biliyoruz. Çünkü daha kötü daha çatışmalı süreçlerinden gelindi bu aşamaya” diye konuştu. BDP heyeti HAK-PAR heyetiyle Kürtçe bayramlaşırken, MHP heyeti BDP ile önceki yıllarda olduğu gibi bayramlaşmadı.

Bir önceki yazımız olan Aylin Kotil: İstanbul pavyona dönüştü başlıklı makalemizde Aylin Kotil, Beyoğlu Belediye Başkanlığı ve CHP aday adayları hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *