AK Parti’nin demokratikleşme paketine yorumu

Paketi açıklanmasının ardından Ak Partili vekillerden de yorumlar geldi. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, “Ak Parti’nin eş başkanlık için bir planlaması da, böyle bir niyeti de yok. İsteyen yapar, sadece önünü açtık” dedi. İşte Ak Partili vekillerin görüşleri:

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik: Ak Parti’nin eş başkanlık için bir planlaması da böyle bir niyeti de yok. Ama isteyen yapabilir. Bunun sadece önü açılıyor.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: Alevi açılımı konusundaki çalışmalar devam etmekte. Bu konu daha sonra kamuoyuna açıklanacak. Paket son değildir, yenileri gelecek.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış:
Paketin her maddesi AB müzakere başlıkları kadar önemlidir. Demokrasi ve özgürlük barajının önündeki kapaklar artık açılmıştır. Demokrasimiz ve AB sürecimiz için önemli bir eşik aşılmış, Türkiye ayağındaki prangalardan kurtulmak için yeni bir milada kapı aralamıştır.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik
: Demokratikleşme paketinin genel stratejisi, sivil siyasetin güçlendirilmesi, siyasi meşruiyetin olgunlaştırılması, siyaset-toplum ilişkisinin derinleştirilmesi oluşturuyor. Toplumsal taleplerin siyasi temsile dönüşmesi esas bu stratejide. Bu paketle ilgili olarak CHP farklı, MHP farklı, BDP farklı şeyler söyleyebilir. Bugüne kadar muhalefet, iktidarın hangi yapmış olduğu icraata, ‘Bu çok iyi olmuş’ dedi. Onlar siyaset yapıyorlar. Birisi ‘eksik oldu’ diyecek, birisi ‘fazla oldu’ diyecek, birisi ‘dağ fare doğurdu’ diyecek. Bunun, vatandaşın vicdanında nasıl karşılık bulduğu bizce önemlidir. Siyasi partiler beğenebilir ya da beğenmeyebilir. Bu onların en tabi hakkıdır. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bazı adımlar atılmıştır, çok önemli bir demokratikleşme paketi açılmıştır. Sayın Başbakan’ın yaptığı uzun giriş konuşması da ülkemizin demokratik hayatı için bir çeşit bir manifestodur. Ak Parti’nin ve iktidarın duruşunu ifade eden, çoğulcu yapıyı esas alan demokratik manifestodur. Bu süreç elbette devam edecek.

10 yıl önce hayal edilemezdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: Sayın Başbakanımızın açıkladığı demokratikleşme paketiyle daha demokratik güçlü bir Türkiye hedefliyoruz. Bu adımlar, 10 yıl önce hayal edilemezdi.

Ak Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın
: Seçim sistemiyle ilgili seçenekleri tartışmaya açıyoruz. Ülkemiz ve milletimiz açısından hangisi iyi olacaksa… Bunu herkes tartışacak. Bu sadece bizim değil, milletimizin de kararı olacak. Bağımsız bir komisyon olacak. Ayrımcılıkla mücadele adına, bu suçu işlemenin cezası ağırlaşıyor, üst sınır 3 yıla çıkıyor. Nefret saiki ile yapılan bütün suçlarda ceza bir hayli ağırlaşıyor. Bu çok önemli bir gelişmedir. Hani sürekli olarak ‘yaşam tarzına müdahale ediliyor’ deniliyor ya… Yaşam tarzına müdahaleyi engelleyen bir düzenleme. Biz hiçbir zaman yaşam tarzına müdahale etmedik, ettirmeyiz.

Denge değil kültürümüz

(3. köprüye Yavuz Sultan Selim adı verilmesinden sonra, Nevşehir Üniversitesi’nin adının Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesiyle acaba bir denge mi gözetilmek istendi) Dengeden ziyade bu bizim samimi bir düşüncemiz. Bu, bunun karşılığı değildir. Bizim bu konuda bir önyargımız yok. Bunlar bizim kültürümüze, tarihimize, inançlarımızda yer almış çok önemli şahsiyetler. Bunları yaşatmak arzusundayız. Bu Alevi vatandaşlarımızı ilgilendiriyor ama sadece Alevi vatandaşlarımızın değil; bizim kültürümüzün, inancımızın bir parçası.. Talep olursa ileride Tunceli’nin ismi Dersim, Tunceli Üniversitesi’nin adı da Dersim Üniversitesi olabilir.

Bir önceki yazımız olan BDP'nin demokratikleşme paketine tepkisi ne oldu? başlıklı makalemizde barış ve demokrasi partisi, başbakan erdoğan ve bdp hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *