AK Parti ve CHP’nin anketine MHP’den tepki

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Balyoz davası kararını eleştirdi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusalcılık konusunda ‘bilgiçlik tasladığını’ söyledi; Ak Parti ve CHP’nin anayasada uzlaşılan 60 maddenin Meclis’ten geçirilmesi önerisini parti olarak desteklemeyeceklerini açıkladı.

Erdoğan: Ulusalcı gerçeği artık yok 

‘Alan’ı Çiçek değerlendirir’
Bahçeli, partisinin Siyaset ve Liderlik Okulu 9. Dönem açılış töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Balyoz davasında aldığı cezası Yargıtay tarafından onanan MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan’ın durumuyla ilgili Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in, “Cezası 5 yıldan fazla olduğu için milletvekilliği düşer” sözleriyle ilgili Bahçeli, şunları söyledi:
“Engin Alan Bey, milletvekilidir; suçsuz olduğu kanaatindeyiz. Süreç tamamlanmış mıdır? Bu sorunun cevabını özellikle ülke yönetiminde bulunan iktidar partisi mensupları çok erken konuşarak yargının suçlamalarını siyasette devam ettirme hatasına düşmemelidir.
İleride birçok hukuk yolları kullanıldıktan sonra karar kesinleşirse bu görev bir partinin genel başkan yardımcısına değil, TBMM Başkanlığı’na düşer. Bu görevi Sayın Cemil Çiçek değerlendirecektir ve ona göre bir karar verecektir.”
Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda uzlaşma sağlanan 60 maddenin Meclis’ten geçirilmesi teklifine ilişkin soru üzerine Bahçeli, “Anayasayı parça parça, perakende usülle getirmenin bir anlamı yok” dedi.

‘Masadan kalkabilirler’
MHP’nin Uzlaşma Komisyonu’ndaki tavrından rahatsız olanların masadan kalkabileceğini söyleyen Bahçeli, “Meclis’teki ittifakları ve işbirlikçileriyle istediği anayasa değişikliğine gidebilirler. Milliyetçi Hareket Partisi, masada devam etmeye devam edecektir” diye konuştu. Başbakan Erdoğan’ın, “Artık ulusalcılık mı kaldı?” sözleriyle ilgili ise Bahçeli, “Başbakan’ın ulusalcılık konusunda hiçbir bilgisi yoktur. Bilgisi olmayan konuda böyle fazla bilgiçlik taslamasın. Yarın kendisi bizden daha fazla ulusalcı olursa da şaşmayın” dedi.

‘Bizimle ilgisi kalmadı’

MHP lideri Bahçeli, MHP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın Kürtçe sözcükler içeren bayram mesajı afişiyle ilgili bir soruya, “O arkadaşımız yanlış bir yola sürüklenmiştir. Nasıl bu hataya düşmüştür, orasını kestiremiyorum, ama uygulama MHP’nin ilkeleriyle, görüşleriyle Türk milletinin anayasasının ilk 4 maddesiyle bağdaşmayan bir hatadır. İhraç kararıyla Disiplin Kurulu’na sevk edilmiştir. Bizimle alakası kalmamıştır. Şimdi Adalet ve Kalkınma Partisi’nde mi, BDP’de mi aynı afişleri kullanır, o da onun takdiridir” yanıtını verdi.

Bir önceki yazımız olan Kavgalı ünlüler Altın Portakal'da karşılaştı başlıklı makalemizde altın portakal, Antalya ve Ezgi Asaroğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *