AK Parti ve CHP’nin 60 maddesi

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmalarında patinaj yapmayı sürdürürken, Ak Parti, Kurban Bayramı sonrasında “60 madde turuna” çıkacak.
Uzlaşma Komisyonu’nda çalışmaların tıkınması ve ilerleme sağlanamaması üzerine, mutabakata varılan 60 maddenin TBMM’den çıkarılması konusunda Ak Parti ve CHP’den sıcak mesajlar gelince, uzlaşma masasında kartlar yeniden dağıtılıyor. Yerel seçim öncesinde, propaganda malzemesi olarak anayasayı kullanmak isteyen partiler, alacakları pozisyonlar doğrultusunda halkı ikna etmeye çalışacak.

CHP’ye telefon
Ak Parti, CHP’den 60 maddenin çıkarılabileceğine ilişkin açıklamalar üzerine Kurban Bayramı sonrasında siyasi partileri ziyaret kararı aldı.
Ak Parti, 60 maddelik mini paketin 4’lü uzlaşma ile çıkarılmasına öncelik verecek. Ancak MHP’nin 60 maddeye karşı olumsuz net tavrı ve BDP’nin de karşılanamayacak istekleri nedeniyle Ak Parti, bu mini anayasa değişikliğini CHP ile gerçekleştirebileceğini düşünüyor.
Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’yi telefonla arayarak Kurban Bayramı sonrasında 60 madde için ziyaret etmek istediklerini iletti. Bu ilk temasta Hamzaçebi, Canikli’ye, tutuklu milletvekilleri sorununu çözen düzenlemenin de paket içinde olması halinde CHP’nin görüşmeye açık olduğu yanıtını verdi.
Ak Parti, 60 madde görüşmelerinin “ön şartsız” gerçekleşmesini istiyor. Ak Parti, CHP’nin ısrarla istediği tutuklu vekiller konusunun zaten TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda müzakere edilen dokunulmazlık maddesinde yer aldığı için pakete girebileceğini düşünüyor.
Ak Parti, CHP’deki parçalanmış görüntüden de endişe duyuyor. 60 maddelik paket üzerinde uzlaşılsa dahi TBMM Genel Kurulu’ndaki oylamalarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partiye ne kadar hâkim olacağından emin değil. CHP parti yönetimi ise, 60 maddelik paketin 4’lü uzlaşma ile geçmesini arzu ediyor. Ancak Kılıçdaroğlu’nun, “buyurun getirin desteklerin” açıklamasının ardından Ak Parti, MHP ve BDP’nin gayri resmi nabzını yoklayan CHP, 4’lü uzlaşma olmayacağını açıkça gördü.

BDP olumlu yaklaşıyor
Ak Parti’nin olumlu yaklaştığı, BDP’nin ise şartlı destekleyebileceği mesajını verdiği görüşmelerde, MHP, tutumundan taviz vermedi. MHP, başından beri, “yeni anaya çalışmalarının bütüncül olarak davam etmesi ve 60 maddenin Meclis’ten çıkarılmasına” karşı olduğunu açıklarken, BDP, daha uzlaşmacı tavır sergiliyor.
BDP temsilcileri, Ak Parti’nin ziyaretine açık olduklarını, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, anadil ve vatandaşlık konularında ilerleme sağlanması halinde paketi destekleyebilecekleri mesajını veriyor.

Bir önceki yazımız olan Kavgalı ünlüler Altın Portakal'da karşılaştı başlıklı makalemizde altın portakal, Antalya ve Ezgi Asaroğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *