Ağlatan Dans’ın Begüm’ü Öykü Çelik

Oyuncu Öykü Çelik, Milliyet TV’ye verdiği röportaj’da Ağlatan Dans dizisini ve oyunculuk maceralarını anlattı. İşte Öykü Çelik röportajı…

Show TV’nin yeni dizisi “Ağlatan Dans”ta Türkmen kızı “Begüm”e hayat veren Öykü Çelik, izleyenler tarafından çok sevildiğini söylüyor. Dizinin dönüm noktası olabileceğini ifade eden oyuncu, “Bu işte çok değer gördüm” diyor

İlk bölümlerden sonra gelen tepkiler sizi tatmin etti mi?
Hiç izlemeden beş bölüm çektik. O yüzden bazı aksaklıklar oldu. Ama diziyi izledikten sonra Hakan Kurşun hocama güvenmekte ne kadar iyi yaptığımı gördüm. İnsanlar bana “En güzel göründüğüm iş” olduğunu söylüyorlar. “Ağlatan Dans” oyunculuk anlamında en çok konsantre olduğum iş diyebilirim. Her gün sette olduğum için oyunculuk anlamında motorum açıldı. Seyirci çok sevdi. Benim en çok bahsedilen işim bu.

öykü çelik seksi

Peki neden “Ağlatan Dans”ı kabul ettiniz?

“Benim İçin Üzülme” dizisi bittikten sonra bir daha şehir dışı iş yapmak istemiyordum. Bu dizi dışında görüştüğüm üç dizi işi daha vardı. Ama buradaki “Begüm” karakteri çok az yazılabilecek bir roldü. Çünkü “Begüm” sert, kendini çoğu zaman erkek sanan, ata binen, silah kullanan bir ağa kızı. “Zeyna” gibi bir karakter. Bu fırsatı kaçırmak istemedim. Komedi ya da klasik bir dramadansa bu işi oynamak bana daha cazip geldi. O yüzden şehir dışı yapmayacağım derken Çanakkale’ye gittim. İyi ki de gitmişim. Çanakkale’yi, İstanbul’a değişirim öyle söyleyeyim.

Canlandırdığınız karakter çok sert biri. Rolünüz için bir hazırlık yaptınız mı?

Bu dizide güzel olduğumu tamamen unuttum. Güzellik oyunculuğun hilesidir bunu herkes bilir. İç enerjimi çok yüksek tuttum, beni bu enerji yönlendirdi. Gözümden ateş çıkarırcasına oynadım rolümü. O yüzden “Begüm”ün sertliği, agresifliği, saygılı veya saygısız halleri kendiliğinden bir çerçeve içine girdi.
Ateş ettiğiniz bir sahne var. Bunun için eğitim aldınız mı?
Daha önce silahın denemelerim oldu ama ateş etmedim. Silah bir kadın için gerçekten çok ağır. Silah bazı oyuncularda durduğu gibi bende de sakil durmasından korktum. O yüzden güzel silah tutayım diye ağırlık taşıdım.

Etnik köken ve kültürel farklılıkların gösterildiği bir dizi, sizde göçmenlik var mı?

Benim baba tarafım Laz, anne tarafım Selanik göçmeni. Bu zamana kadar ilk defa bir Türk’ü oynuyorum diyebilirim. Çünkü “Begüm” bir Türkmen kızı. Bugüne kadar hep Alevi, Kürt kızını, Laz ya da Arnavutluk’tan gelen bir kızı oynadım. Ama izleyenler beni o kadar sevdi ki gerçekten Çerkez sandılar. İnsanlar bu seferde “Çerkez adetlerini bilmiyor musunuz? Çerkezler başını öyle bağlamaz” demeye başladı.


Öğrendiğiniz ve sizi en çok şaşırtan Çerkez adeti ne oldu?

Çerkezler çok katılar ama bir yandan da çok espritüel bir yanları var. Çok asiller. Gelinleri ya da damatları aileden biriymiş gibi kabul etme durumları çok farklı. Mesela kayınpederin gelinine evlendikten sonra bir takı hediye etmesi gerekiyor. O takı hediye edilene kadar gelinle kayınpederi asla konuşmuyor. Bu yüzden senelerce kayınpederiyle konuşamamış insanlar var. Diğer yandan tavuk çalma diye adetleri var. Çerkez gençleri toplanıp, ateş yakıp, dans edip, o tavuklardan birini çalıp, pişirip yiyorlar. Çerkez sürgünü sırasında Karadeniz’de çok kayıp vermişler. Ve sürgünden sonra bir müddet Karadeniz’den çıkan balığı yememişler.
Genelde ne tarz rol teklifleri geliyor?
Sert ve daha dişi rollerin geldiğini görüyorum. Naif bir kızı da oynayabilirim ama beni dişi ve sert görmek insanlara daha cazip geliyor. “Romantik Komedi”deki “Hande” rolünden sonra insanların kast anlamında bana bakışı değişti. Rollerim hep dişi ve sert. Bu konuda tek olduğumu, benzerim olmadığını düşünüyorum.

‘Oyunculukta sınırım yok’

Canlandırmak istediğiniz bir rol var mı?
Kesinlikle var. İnşallah birileri okur, çekilir ve ben oynarım. “Casino” filminde, Sharon Stone ’un canlandırdığı “Ginger McKenna Rothstein”i oynamak isterdim. Kostümüyle saçıyla, başıyla, dramasıyla, hainliği ama sevgisiyle muhteşem bir roldü.

Oyunculuk anlamında kendinizi sınırlıyor musunuz?

Oyunculukta sınırım yok. Hatta öyle bir rol gelse ki ben kabuğumu daha da kırsam. Gerekirse o rol için yurtdışında eğitim alsam diye düşünüyorum.

Nurgül Yeşilçay’a benzetildiğiniz konusunda ne düşünüyorsunuz?
Nurgül Yeşilçay bence döneminin tek kadınıydı. Onun da döneminde bir benzeri yoktu. Ondan başka birçok kadın oyuncu olmasına rağmen onun gibi enerjisi olan yoktu. En boş bakışı bile ateş çıkartır gözünden. Tabii ki Nurgül Yeşilçay olmak istemiyorum ama benzetilmek çok güzel.

Mesleki anlamda nelerden ve kimlerden besleniyorsunuz?

Çok ilginç bir şekilde iki senedir film izleyemiyorum. Ama boş vaktimde normalin üstünde kitap okuyorum. Hayatım Etiler’de veya Bebek’te değil. Çok fazla şehir dışında bulunuyorum. Mesela geçen hafta Mardin’de Dara Köyü’ndeydim. Ondan önce Çanakkale Lâpseki’deydim. Sanırım kişisel gözlemlerimden, bire bir hayattan besleniyor olabilirim.

Dönüm noktanız olduğuna inandığınız işiniz hangisi?

“Ağlatan Dans” dönüm noktam olabilir diye düşünüyorum. Birçok işte şanssızlıklarım olabilir ama bu işte çok değer gördüm.

Öykü Çelik ‘Bensiz’ filmini anlattı

Bir önceki yazımız olan Ertem Şener'den samimi röportaj başlıklı makalemizde ertem şener, Ertem Şener Beyaz TV ve Ertem Şener karısı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

2 Responses

  1. ağa says:

    bu dizi cok guzel bi diziydi onun bitmesini hic itemezdm cok uzuldum hatta az kalsn aglayarak dans edecekdm bu filim benm hep kalbimde aglayan dans olarak kalicakdr tum aglayan dans ekibine azerbeycandan saygilar ve hurmetler sizler bizim kardesimizsiniz

  1. October 28, 2014

    […] Ağlatan Dans’ın Begüm’ü Öykü Çelik […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *