Afyonkarahisar davası ortada kaldı

Gölcük Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi, Türkiye’yi yasa boğan patlamayla ilgili dosya için “yetkisizlik” kararı verdi. Eskişehir 1. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi heyeti de daha önce davadan çekildiği için dosya görevli mahkemenin belirlenebilmesi amacıyla Askeri Yargıtay’a gönderildi.
Afyonkarahisar’daki Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda mühimmat taşınırken meydana gelen patlamada, 5 Eylül 2012’de 25 asker şehit olurken, 8’i asker 11 kişi yaralanmıştı.

22 yıl 6 aya kadar hapis

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 3 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Albay Veysel Özbay, sanık bölük komutanı Binbaşı Ali Duran ve Üstteğmen Tuncay Aydın hakkında, “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak” suçundan 3 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis istendi. Duruşmalar, Eskişehir 1. Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde yapıldı.
Mahkeme Başkanı Hava Hâkim Binbaşı Ahmet Mithat Acar, Hava Hâkim Üsteğmen Yusuf Hatip ve Hava Hâkim Teğmen Cevher Eren, davanın ikinci duruşmasında tarafsız yargılamayı sürdürememe düşüncesiyle davadan çekildiklerini açıkladı. Dosya, çekilme kararı üzerine Eskişehir’e en yakın askeri mahkemenin olduğu, Gölcük Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne gönderildi. Gölcük Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nin de, mahkeme heyetinin çekilme kararı ile ilgili olarak “yetkisiz” oldukları düşüncesiyle “yetkisizlik” kararı verdiği öğrenildi.

Askeri Yargıtay’da
Yetkisizlik kararı üzerine dosya, Askeri Yargıtay’a gönderildi. Şimdi, 25 şehidin ölümüyle ilgili davada mahkeme heyetinin çekilme kararını Askeri Yargıtay görüşecek. Askeri Yargıtay, hâkimlerin çekilme kararını ve davanın hangi mahkemede hangi heyetle görüleceğine karar verecek.

Bir önceki yazımız olan O kapıyı duvarla kapattılar! başlıklı makalemizde abd büyükelçiliği, büyükelçilik ve dhkp-c hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *