AEON, Lotte ve Isetan ile işbirliği

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Asya Pasifik Perakende Konferansı için İstanbul’a gelen Asyalı perakende devleriyle dün özel bir toplantı yaptı.
Çağlayan’ın 70 milyar dolar ciroya sahip olan AEON, 40 milyar dolar cirolu Lotte ve 25 milyar dolarlık satış geliri bulunan Isetan Mitsukoshi’nin yetkilileriyle konferansın açılış bölümünün ardından yaptığı toplantıda potansiyel işbirlikleri masaya yatırıldı.
Kongreye 30’un üzerinde ülkeden gelen 2 binin üzerinde işadamı ve uzmanın perakende ticareti hakkında konuşma yapacağını ifade eden Çağlayan, yabancı konukların, ihracatlar ile bir araya getirildiğini, “Made in Turkey” etiketli ürünlerin Asya Pasifik’te daha fazla alışveriş merkezinde yer almasını istediklerini kaydetti.
Çağlayan, Asya Pasifik’te 10 yılda 100 milyar dolarlık ilave iş hacmine erişmeyi hedefleyen Türk perakende sektöründeki firmaları bakanlık olarak desteklemeye devam ettiklerini dile getirdi.

Samanyolu-İpekyolu
Çağlayan, Asya Pasifik Perakende Kongresi ve Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, fuarda 7 bin perakendecinin 7 trilyon dolarlık iş hacminin temsil edildiğini belirterek, bu firmaların 600 bin satış noktasında 3.5 milyar insana hizmet verdiğini kaydetti.
Bakan Çağlayan, kongrenin İstanbul’da yapılmasının yeni dünya, perakende ve tüketici ana temasını çok güzel bir şekilde yansıttığını belirterek, “Kâinatta iki büyük yol vardır, gökyüzünde Samanyolu, yer yüzünde ise İpek Yolu. Bugünkü kongre ile İstanbul’da 21. yüzyılının İpek Yolu’nun doğu ile batı arasındaki ticaretin otobanını döşemekle kalmayıp Avrasya coğrafyasında kültür zincirini de bu vesileyle güçlendireceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

‘Çin’den çekiciyiz’
Türk perakende sektörünün 92 ülkeye yayıldığını vurgulayan Çağlayan, Yurtdışında 2 bin 763 market ve mağazamız bulunuyor” dedi.
Çağlayan, Türkiye’nin 2013 pazar çekiciliği endeksinde 86.6 puanla Çin’den daha üst seviyede olduğunu dile getirerek, Türkiye’nin perakende piyasasının büyüklüğüyle dünyanın dikkatini çektiğini kaydetti.

Bir önceki yazımız olan Merkel artık Avrupa'nın lideri başlıklı makalemizde almanya, Almanya Başbakanı ve Almanya seçimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *