Adana polisinden ilginç telefon!

Çukurova Üniversitesi Grafik Bölümü 1. sınıf öğrencisi, Adana Öğrenci Kolektifi üyesi Berna D.’nin Konya’da yaşayan ailesine geçtiğimiz hafta Adana Emniyet Müdürlüğü’nden geldiği iddia edilen telefonlar D.’nin ailesinde panik yarattı. Berna D. ve ailesinden edinilen bilgiye göre, Adana Emniyet Müdürlüğü’nden aradığını belirten polis memuru, geçtiğimiz hafta Berna D.’nin babası C.D.’yi arayarak görüşmek istediklerini söyledi.

İki polis memuru geldi
Baba D.’nin Konya’nın Karaman ilçesinde yaşadığını belirtmesi üzerine Konya Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 2 polis memuru C.D.’yle görüşmek için Karaman’a geldi. Görüşmede polislerin baba C.D.’ye Adana Gezi Parkı eylemleri sırasında ülkücü işareti yapan 2 genç kız resmi gösterip, “Bu kızlar sizin kızınızın ev arkadaşları. Bunlar terörist, örgüt üyesi. Kızınız da terörist olabilir, dikkat edin” dedi.
Bu sözlerin ardından baba D.’nin kendisini aradığını söyleyen Berna D., şunları söyledi: “Bana ‘Terörist mi oldun?’ diye sordu. Ona Kolektif’te çalıştığımı Kolektiflerin neler yaptığından bahsettim. Yaz döneminde yardıma muhtaç çocuklar için yaptığımız ‘Okumuş insanlar halkın yanındadır’ kampanyasını anlattım ve babamı sakinleştirdim. Her aile aynı tepkiyi vermeyebilirdi, benim eğitim hayatımla oynayabilirlerdi.”

‘Bir yanlışlık olmuş’
Bu görüşmeden bir gün sonra ise Adana Emniyet Müdürlüğü’nden aradığını söyleyen bir polis memuru anne U.D.’yi, ‘Sizinle görüşmek istiyoruz’ diyerek Adana’ya çağırdı. Geçtiğimiz cumartesi günü Adana’ya giden anne U.D.’yi polis memurları önceki gün evden aldı. O anları ise Berna D. şöyle anlattı:
“Pazartesi sabahı eve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden memurlar geldi. Önce kimliklerine baktık. Ev arkadaşlarım, ben ve annem sivil polis otosuyla Adana Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldük. Ev arkadaşlarım, ‘Üniversite öğrencilerini ne zamandan beri gelişigüzel terörist olarak ilan ediyorsunuz.
Yaptığınız hakaret ve iftiradır, kanun dışıdır. Biz madem teröristiz, buradayız, hadi tutuklayın’ demesi, annemin ‘Sizin zan altında bıraktığınız üniversite öğrencilerinin evinden geliyorum, terörist dediğiniz insanlar elini kolunu sallayarak karakola gelir mi?’ sözleri üzerine Emniyet Müdürlüğü TEM Şube komiseri ‘Bir yanlışlık olmuş, biz kimseyi aramadık. Ne örgütü? Ne teröristi? Biz bir şey demedik, özür dileriz, şimdi arkadaşlar sizi aldığı yere geri bıraksınlar’ dedi.”

‘Şikâyetçi olacağız’
Reşit bireylerin bilgisi dışında ailelerin aranmasının yasadışı olduğunu vurgulayan Berna D., “Hiçbir kamu kurum ve kuruluşu bireyin bilgisi dışında aileye herhangi bir bilgilendirme ya da uyarma amaçlı iletişim kuramaz. Bu durumdan ailemle beraber şikâyetçi olacağız” dedi.

Bir önceki yazımız olan ODTÜ'de nöbet devam ediyor başlıklı makalemizde ankara, görev ve odtü hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *