Abraham Lincoln: Vampir Avcısı film konusu ve eleştirisi

Abraham Lincoln Vampire Hunter ve Pride and Prejudice and Zombies gibi bilinen gerçekleri ve eserleri yapıbozumuna uğratan romanlarıyla büyük beğeni kazanan Seth Grahame-Smith’in aynı adlı romanından senaryolaştırdığı, yapımcılığını Tim Burton’ın, yönetmenliğini Night Watch, Day Watch ve Wanted gibi kalburüstü filmlerin yönetmeni Timur Bekmambetov’un üstlendiği bir filme belli ölçüde beklentiyle yaklaşmak kaçınılmaz.

Üstelik beklentinin muhteviyatı da basit bir eğlencelik. Fakat ne yazık ki ALVH’ı eğlenceli olmak dışında birçok şeyle nitelemek mümkün. Yaratıcı olabilecek bir fikirden yola çıkan film, aynı yaratıcılığı ne senaryoya (özellikle diyaloglar) ne de rejiye yansıtabilmiş durumda. Öyle bir hikayeden, kendini bu kadar ciddiye alan bir film çıkarabilmek ayrı, Kuzeyliler ve Güneyliler arasındaki savaş üzerinden yapılan tersinlemede aynı ciddiyeti bir an bile göstermemek ayrı bir başarı aslında.

Hallmark Channel’dan çıkma görüntü yönetimi ve makyajla, ucuz bir televizyon filmini andırması da cabası. Eksisi artısından çok bu vampir avı hikayesinin, yer yer televizyon kalitesini bile tutturamadığı, hatta The Vampire Diaries ya da True Blood gibi dizilerin kötü bir bölümü gibi seyrettiğini de söylemek güç değil. Bu durumun nedenleri arasında oyuncu seçimi ve rejisinin de payı büyük. Neredeyse herkesin kendi kafasına göre performanslar sergilediği ve tutarsız bir oyunculuk gösterisinin yaklaşık iki saat boyunca temsil edildiği ALVH’ın iyi bir özelliğini bulmak için düşündüğümde aklıma dalga geçmeden söylenebilecek pek bir şey gelmiyor açıkçası. Özellikle atlarla dans sahnesi, antolojik bir sinema faciası/hazinesi olarak senelerce konuşulacak, tekrar tekrar izlenebilecek bir malzeme…

Wanted’da kendini ciddiye almadığı için eğlenceli ve neredeyse metafizik bir aksiyona yer verdiği için yaratıcı olabilen Timur Bekmambetov’un kariyerindeki bu ciddi geri adımı tez zamanda unutmayı umuyoruz.

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. Link says:

    beyler ben cok az film begenirim abraham lincoln zombi avc?s? gercekten berbat otesi bir film tam bir fiyasko ama bu film gercekten super diyebilirim soluksuz izledim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *