Abdullah Gül Üniversitesi’ni rektörü anlattı

Abdullah Gül Üniversitesi (AGU), kısa sürede dünya üniversitesi olmayı hedefliyor. Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, “Biz de büyüyen şehirle bütünleşen bir üniversite olmak istiyoruz” dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül adına şehirde kurulan üniversite üniversite eğitiminde fark yaratmayı hedefliyor. Bu yıl eğitime başlayacak olan üniversite kısa sürede dünya üniversitesi olmak istiyor. Abdullah Gül Üniversitesi (AGU) Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, sadece bilgi üreten değil, bilgiyi ekonomik ve toplumsal değere çeviren bir üniversite olacaklarını belirterek, “Öğrenciyi yalnızca teknik anlamda eğitmeyeceğiz, sosyo-kültürel anlamda da gelişmesini sağlayacağız” dedi.

Fabrika gibi değil
Üniversite kurmanın fabrika kurmak gibi birşey olmadığını dile getiren Sabuncuoğlu, “Zor bir iş. Dünya çapında bir üniversite kurmak ise daha zor. Üniversite kimliğini ortaya koyan bir okul olmak istiyoruz. Şimdi üniversitenin kaç fakültesi, kaç bölümü, kaç öğrencisi olması gerektiğinin arayışı içindeyiz. Türkiye’de 170 üniversite var, biz buna ekleniyoruz. Bir farklılılk yaratmak lazım. Bunun için bilimsel bir yol izliyoruz. Üniversiteyi şekillendirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.
Kayseri’nin hem ekonomik hem de şehirleşme anlamında geliştiğini dile getiren Sabuncuoğlu, “Kayseri, dünya ile kucaklaşan bir şehir olma yönünde bir değişime uğruyor. Biz de büyüyen şehirle bütünleşen bir üniversite olmak istiyoruz. Şehirden yardım alacağız ama şehrin büyümesine de katkı sağlayacağız” dedi.

İngilizce eğitim
İhsan Sabuncuoğlu, Türkiye’de tamamen İngilizce eğitim veren 4. üniversite olacaklarını da vurgulayarak, “Neden tamamen İngilizce diye bakarsak. Bugünün dünyasında Japonya’da, Çin’de, Avrupa’da, Amerika’da kullanılan evrensel dil, İngilizce. Biz de rahat çalışabilecek, iş imkanı bulabilecek öğrenciler yetiştirmek istiyoruz. İyi derecede İngilizce konuşan bir birey yetiştirmek istiyoruz. İngilizce eğitimi için özel bir ekip oluşturduk” diye anlatıyor.
Sabuncuoğlu, kampus inşaatlarının da devam ettiğini, Sümer Kampsusu’nun Eylül-Ekim gibi tamamlanacağını, Mimar Sinan Kampusu’nun da 2015’te biteceğini belirtti.

120 öğrenci alacak
2013-2014 eğitim öğretim yılında üniversite eğitime başlıyor. Bu dönem 120 öğrenci alacaklarını aktaran Sabuncuoğlu, şunları söyledi: “Makina, Endüsri, Elektrik Elektronik ve İnşaat Mühendisliği ile Mimarlık ve İşletme fakültelerine 20’şer öğrenci alacağız. Çok büyük bir üniversite olmayacağız. Çünkü kalite ile büyüklük ters orantılı. Bu yıl ilk 30 binden gelen öğrencilere burs imkanı sağlayacağız. İlk binden gelerek, üniversiteyi 3.5 not ortalaması ile tamamlayan öğrencilere de yurdışında lisansüstü programlara gitmesi için gerekli desteği sağlayacağız.”

Bir önceki yazımız olan Okullar yeni öğretim yılına ne kadar hazır başlıklı makalemizde 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı, 2013-2014 eğtiim öğretim ve ilköğretim hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *