Abdullah Öcalan’dan yetkili istedi

İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan’ın, önceki gün BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile yaptığı görüşmede ilk kez dile getirdiği, “Yeni formata evrilmiş derinlikli müzakere” adını verdiği formülün ayrıntıları da belli oldu.
Bilgiye göre Öcalan, bugüne kadar kendisiyle görüşen heyetin devlet adına hareket ettiğini, bu kanalın yanı sıra icra organı olarak hükümetle de direkt temas kurmak istediğini aktardı. Öcalan’ın, hükümet adına tam yetkili kişi ve heyetin görüşmelere katılmasını istediği ileri sürüldü. Öcalan’ın, “Sürecin ilerlemesi için diyalogun müzakereye dönüşmesi gerekiyor. Bunun için icra organının sürece aktif olarak katılması gerekiyor” dediği öğrenildi. Öcalan, Kandil’i de süreci tam anlamamakla eleştirdi.

İstikamet dağdan şehre
Öcalan’ın, geri çekilme tartışmalarının süreci tıkama riskini ortadan kaldırmak amacıyla silahlı grupların Kuzey Irak’a çekilmesi yerine dağdan kente inmelerini sağlayacak düzenlemelerin yapılmasını istediği belirtildi.
Öcalan’ın “yeni format” dediği görüşlerini yazdığı mektubu hükümet ve Kandil’e gönderdiği öğrenildi. Mektubun geçtiğimiz hafta MİT aracılığıyla Kandil’e ulaştırıldığı, Öcalan’ın son görüşmede içeriği BDP heyetine aktardığı öğrenildi.
BDP heyeti de Kandil’e gitmeye hazırlanıyor, heyet Öcalan7ın “müzakereye geçiş süreci” ile ilgili önerilerini Kandil yönetimi ile ele alacak. Kandil’e BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkan vekili Pervin Buldan’ın yanı sıra BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de gidecek.

‘İki kez görüşme yapıldı’
İmralı görüşmesini Sterk TV’ye değerlendiren Demirtaş, şöyle konuştu:
“Görüşmemizden sonra 2 defa devlet heyetiyle görüştüğünü ve ciddi tartışmalar yaptıklarını söyledi. Neler yapılması gerektiğini yazılı ve sözlü olarak devlete ilettiğini söyledi. Geçen 1 yılı diyalog süreci olarak değerlendirirsek bundan sonra bundan çıkarak anlamlı bir müzakereye dönüştürmek gerektiğini belirtiyor. ‘Benimle müzakere yürütülmek isteniyorsa avukatlarımla, başka heyetlerle, basınla ve STK’lerle görüşebilmem gerekiyor. Bunlar yaratılırsa müzakereye dönüştürmek mümkün olur’ diyor kendisi.” Öcalan’ın görüşmede örgütün çekilmeyi durdurmasına rağmen ateşkesin devamı konusunda karar almasını ise anlamlı bulduğunu aktaran Demirtaş, “Gelinen aşamada KCK’nin başka türlü davranma şansının olmadığından bu kararı aldığını belirtiyor. Kendisi meselenin günü kurtarmaya dönük paketlerle çözülmeyeceğinin bilincinde” dedi.

Bir önceki yazımız olan Karakolda kadını çırılçıplak aradılar! başlıklı makalemizde çıplak, iskele polis merkezi ve kadıköy hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *