ABD’nin kınama hakkı yok

Davutoğlu, Kanal 24 televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Davutoğlu, darbeden önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Mısır’da temaslarda bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Önemli olan, Müslüman Kardeşler değil. Biz Mursi seçimleri kazanmadan önce de Mısır’a gittik. Önemli olan, Mısır’da meşru bir yönetimin oluşmuş olması. Mursi devrilmeden önce MİT Müsteşarımız Mısır’a giderek Mursi ile görüştü. Ben darbeden sonra sabah erken saatlerde tüm muhataplarla konuştum. ‘Mursi serbest bırakılsın’ dedik. (AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi) Catherine Ashton’a Mursi’yle görüşmesini söyledim. Haksız yargılama yapılıyor. Aktif dış politika darbeyi maruz görmek mi?”

Gizli diplomasi

Davutoğlu, Mursi ile görüşme için Türkiye’nin “gizli diplomasi” yürüttüklerini ifade ederek, şöyle devam etti:
“Mursi ile görüşebilmek için şu an bile gizli diplomasi yürütüyoruz. Büyükelçiliğimizin orada görevini sürdürmesini istememizin sebebi, bu temasları devam ettirmesiydi. ‘Memnuniyetle buyursunlar, Davutoğlu’nun burası ikinci evdir. Ancak hapisteki liderlerle görüştürmeyiz’ dediler. Sayın Mursi ile görüşmeden bunu yapamayız. Bu arabuluculuk, General Sisi’nin meşrutiyetinden başka bir şeye yaramaz.”
Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır’daki darbenin arkasında İsrail olduğunu iddia ettiği sözlerinin, ABD yönetimi tarafından kınanmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Türkiye ve ABD, dost ve müttefik ülkelerdir. Başbakan’ın yaptığı bir konuşmanın basına yansımış şekliyle tepki verilmesi, burada ABD’nin adı bir kere dahi geçmiyor, bırakın tepki verecekse İsrail versin. ABD’nin adı geçmezken bizi kınamasını kabul etmeyiz, edemeyiz. Kendilerine dostane şekilde anlattık. Başbakan konuşmasında bir zihniyeti açıklıyor. Mısır’daki darbe planlanmıştır ifadesi yok. ABD’nin kınama yayınlama hakkı yok.”

Bir önceki yazımız olan ‘Kötü Ashgar’ hangisi? başlıklı makalemizde Aftab Asghar kardeşler, ikiz ve ingiltere hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *