ABD’nin en kritik haftası

ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye müdahalesi için Kongre’den istediği desteği alma ihtimali düşüyor.

ABD Kongresi 5 haftalık tatilin ardından bugün işbaşı yapacak. Senato kanadında oylamanın haftasonuna kadar yapılacağı tahmin ediliyor. Temsilciler Meclisi’nde ise kesinleşen bir tarih yok. Ancak ardı ardına yapılan anketler halkın müdahaleye karşı olduğu bir ortamda politikacıların da ‘hayır’ oyu kullanmaya daha yatkın olduğunu gösteriyor. Amerikan televizyonlarının tam gün devam eden Suriye yayınlarında politikacılar “Seçim bölgemde tasarıya hiç destek yok” diyerek ellerinden bir şey gelmeyeceğini anlatıyor. Başkan Obama, salı günü Beyaz Saray’da Oval Ofis’ten yapacağı konuşmada halkı ikna etmeyi tekrar deneyecek. Ancak işi zor. Aynı gün televizyonlarda savaş karşıtı MoveOn hareketinin halkı müdahaleye karşı çıkmaya çağıran reklamları oynayacak.

Kongre’nin ‘hayır’ demeye yatkınlığındaki en önemli etkenlerden biri Irak Savaşı’nın hatırası… O zaman savaşa onay vermiş olan ve bunun pişmanlığını yaşayan birçok politikacı aynı hatayı tekrarlamaktan korkuyor. 2002 yılında savaşa izin veren oylamaya katılmış olan ve bugün hala Kongre’de görev yapan 162 Temsilciler Meclisi üyesinden 89’u Irak’a müdahaleyi onaylamıştı. Hala Senato’da olan 32 politikacıdan 23’ü o zaman savaş kararına destek vermişti. Bu isimlerin en azından bir kısmının şimdi Suriye’ye müdahaleye karşı çıkacağı anlaşılıyor. 2002’de savaşa ‘evet’ diyen Temsilciler Meclisi üyesi Adam Smith “Irak’tan bir şey öğrendiysek o da Amerikan askeri gücünün sorun çözmekte ne kadar sınırlı olduğudur. İç savaşa karışıp şiddeti durdurmak çok zor bir iş” diyor.

Senato’dan destek kararı çıkması imkansız değil. 100 Senatör’den 17’si ‘hayır’ oyu kullanacağını, 10’u ‘hayır’ oyu kullanmaya daha yatkın olduğunu söyledi. Ancak 23 kişi de kesin olarak ‘evet’ diyeceklerini açıkladı. Sonucu halen kararsız olan 50 Senatör belirleyecek. Temsilciler Meclisi’nde ise sadece Cumhuriyetçilerin radikal kanadı değil Demokratların büyük kısmı da müdahaleye şüpheli yaklaşıyor. Nitekim Beyaz Saray yönetimi en çok savaş karşıtı Demokratları ikna etmek için çaba sarf ediyor. Temsilciler Meclisi’ndeki 433 üyeden 111’i hayır oyu kullanacağını açıkladı, 115’i ‘hayır’ demeye daha yatkın olduğunu söyledi. Sadece 25 politikacı ‘evet’ diyeceğini açıkladı. Kararını henüz açıklamamış olan 182 temsilcinin 120’si Demokrat. Ancak herhangi bir kararın kabul edilmesi için 217 oy toplanması gerekiyor ve ‘hayır’ kampında şimdiden 226 kişi var.

Bir önceki yazımız olan İş adamlarının İstanbul 2020 sevinci! başlıklı makalemizde arjantin, buenos aires ve demirören hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *