ABD’de Mısır’dan yardımını çekecek

Amerikan yönetimi, darbeden üç ay sonra Mısır’a yaptığı 1.3 milyar dolarlık askeri yardıma sonunda kısıtlama getirdi. Mısır’da 3 Temmuz’da gerçekleşen ve ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi deviren askeri müdahaleye “darbe” dememekte ısrar eden Obama yönetimi bu sayede bölgedeki en önemli askeri ortağına yardımı kesmekten kurtulmuştu. Ancak ülkede şiddet olaylarının devam etmesi yönetimi adım atmaya itti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki çarşamba günü “Çıkarlarımızı en iyi şekilde ilerletmek için, Mısır hükümetiyle ilişkilerimizi devam ettirmeye karar verirken, Mısır’a yönelik yardımlarımızda yeniden ayarlama yapmaya karar verdik” dedi.
ABD yönetiminden yapılan açıklamaya göre Apache helikopterlerinin, Harpoon füzelerinin, M1-A1 tanklarının ve F16 savaş uçaklarının teslimatı ile hükümete yapılması planlanan 260 milyon dolarlık nakit yardım dondurulacak. Ancak ABD ve müttefiki İsrail’in çıkarlarına hizmet eden alanlardaki yardımlara ise dokunulmayacak. Mısır’ın sınırlarının güvenliğinin korunmasına yardımcı olmak, terörle mücadele, kitle imha silahlarının yayılması ve Sina Yarımadası’nın güvenliğini temin etmeye yönelik yardımları aynen devam edecek. ABD, Mısır ordusundan gelen askerlere eskisi gibi eğitim verecek, ayrıca askeri uçak ve silahlar için yedek parça göndermeye devam edecek. Sağlık, eğitim ve özel sektörün gelişimi gibi konulardaki yardım da kesintiye uğramayacak.
‘Karar yanlış’
Mısır yönetimi karara sert tepki gösterdi. Hükümetten yapılan açıklamada “Hükümet, Mısır’ın teröre karşı savaş yürüttüğü bu hayati dönemde alınan bu kararın tuhaflığını ifade eder” denildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Badr Abdeletti de “Karar yanlış. Mısır, Amerikan baskısına teslim olmayacaktır ve demokrasi yolunda devam edecektir” dedi. Ancak aslında Mısır ordusunun gücünü azaltacak bir kesinti olmayacak. Zira Mısır’ın elinde halen 30’dan fazla Apache helikopteri ve yaklaşık 1000 adet M1 tankı var. Uzmanlar Mısır için bunların bakımının sayılarının artırılmasından daha önemli olduğunu söylüyor. ABD, bölgedeki en önemli askeri ortağı olan Mısır’la iyi ilişkileri İsrail’le barışın devam etmesi için hayati görüyor. Yönetim son kesintinin de nihai olmadığını söylüyor.

‘Mursi idam edilebilir’
Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 4 Kasım’da Kahire’de hakim karşısına çıkacağı açıklandı. “Şiddete azmettirmeyle” suçlanan Mursi, idam cezası istemi ile yargılanacak.
İngiltere’de yayınlanan Times gazetesine konuşan Kahire Amerikan Üniversitesi’nden hukuk profesörü Amr Shalakany “Mursi için durum iyi gözükmüyor. Devletin delil toplama kurumları, savcılık ve İçişleri Bakanlığı onun aleyhine çalışıyor” dedi. Gazete “Süratli davayla Mursi idam edilebilir” yorumunda bulundu.

Bir önceki yazımız olan Gökhan Aktaş: Yaşamaz zaten dediler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *