ABD ve Obama’nın kritik günleri

ABD Başkanı Barack Obama, bütçe anlaşmazlığı nedeniyle ‘hükümetin kapanması’ üzerine stratejik öneme sahip Asya gezisini iptal etti.

Bu arada, ABD’nin bir yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyeti 7 baz puan artışla 58 baz puana yükselerek Ağustos 2011’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı.
1 Ekim’de ABD’de Cumhuriyetçiler ile Demokratlar bütçe kesintilerinde uzlaşmaya varamadığı için hükümet 1996 yılından bu yana ilk kez iş yapamaz hale geldi, yani ‘kapandı’. Cumhuriyetçiler bütçeye onay için, 2010 yılında Kongre’den geçen ve Obamacare olarak da bilinen sağlık yasasının 1 yıl geciktirilmesini istiyor.
Obama bugün çıkması beklenen 4 ülkeyi kapsayan geziyi iptal etti. Malezya ve Filipinler ziyaretlerini iptal eden Obama Endonezya ve Brunei’deki bölgesel zirvelere de katılmayacak.

Kritik görüşmeler iptal
Zirvelerde Obama’nın Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Japon Başbakanı Shinzo Abe ile bir araya gelmesi planlanıyordu. Obama Putin’le Suriye krizini, Jinpin ile de Güney Çin Denizi’ndeki tartışmaları bölgeleri masaya yatıracaktı.
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “ABD Başkanı, birçok kurumun çalışmalarını durdurmasından dolayı yurtdışı seyahatine çıkmama kararı aldı. Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin bütçeyi onaylaması için çalışmalarını sürdürecek” denildi.
ABD bütçesi üzerine çekişme 800 bin civarında memurun ücretsiz izne çıkarılmasına, parklar ve müzeler gibi hayati olmayan kamu hizmetlerinin durdurulmasına yol açtı. Krizin en az bir hafta daha sürmesi beklenirken ABD’nin önünde 17 Ekim’de temerrüde gitme riski de bulunuyor. Borçlanma sınırına 17 Ekim’de ulaşılacak olan ABD 16.7 trilyon dolara ulaşan borç tavanını yükseltemezse temerrüde düşme ihtimali bulunuyor.

İstihdam açıklanamadı
Öte yandan Markit verilerine göre ABD’nin bir yıllık kredi iflas takası (CDS) primi, beş yıllık CDS’in 17 baz puan üzerinde yer alırken, iki değer arasındaki fark da Temmuz 2011’den bu yana ilk defa bu kadar açıldı. ABD’nin bir yıllık CDS’i eylül başında sadece 6 baz puan seviyesindeydi. ABD’de bütçe anlaşmazlıklarında çözüm sağlanamamasının diğer etkileri de sürüyor. Dün de ülkenin tarım dışı istihdam verisi hükümet kapalı olduğu için açıklanamadı.

Bir önceki yazımız olan Devlet, habersizce babasının mezarını taşıdı başlıklı makalemizde devlet, İstanbul ve mezar taşımak hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *