ABD Fransa’yı da dinlemiş!

ABD Ulusal İstihbarat Kurumu’nun (NSA) Fransa Dışişleri Bakanlığı, Katar merkezli El Cezire televizyonu ve Rusya’nın Aeroflot havayolu şirketini de dinlediği ortaya çıktı. NSA belgelerini sızdıran eski istihbarat teknisyeni Edward Snowden’ın Almanya’da yayımlanan Der Spiegel dergisine verdiği Haziran 2010 tarihli ‘çok gizli’ belgeye göre NSA yaptığı gizli dinlemelerde Fransa Dışişleri Bakanlığı çalışanlarını hedef aldı.

‘Başarı hikayesi’
NSA özellikle de diplomatların kullandığı bilgisayar ağına odaklandı. Ülkenin tüm elçilikleri ve konsoloslukları güvenli olduğu düşünülen “sanal özel ağ” (VPN) ile Paris’teki Dışişleri Bakanlığı binasına bağlı. Belgelerde Fransız Dışişleri Bakanlığı’na erişim sağlanması “başarı hikayesi” olarak nitelendiriliyor. Birçok hassas bilgiye erişildiği de belgelerde yer alıyor. Eylül 2010 tarihli bir belgede de Washington ve New York’taki Fransız diplomatların da izlendiği belirtiliyor. NSA’nın listelerinde Fransa ‘resmi hedef’ olarak nitelendiriliyor.
Kurum özellikle Fransa’nın dış politika amaçlarını, ekonomi alanındaki istikrarını ve silah ticaretini inceliyor. ABD Başkanı Barack Obama, Suriye konusunda kendilerine destek veren Fransa’yı “en eski müttefikimiz” diye nitelemişti. Öte yandan NSA’nın Katar kraliyet ailesine ait El Cezire kanalı ve Aeroflot’u da hedef aldığı Der Spiegel’in verdiği diğer bilgiler arasında. Dergiye Snowden tarafından ulaştırıldığı düşünülen belgelere göre kurum, kanalın iç iletişim sistemini hackledi. Hacklemenin sebebi ise kanalın istihbarat kaynaklarının yüksek bir potansiyele sahip olması. Mart 2006 tarihli belgede NSA’nın kanalı hacklemesinin bir diğer sebebi ise El Kaide örgütüne ait sesli ve görüntülü mesajların kanal aracılığıyla duyurulması olarak belirtildi. Ayrıca NSA’nın Aeroflot’un internet sitesini hacklediği ve şirketin rezervasyon sistemine sızdığı ortaya çıktı.
El Cezire ve Aeroflot tarafından resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Geçtiğimiz günlerde Fransa’nın başkenti Paris’te savcılık, NSA’nın Prizma adlı internet takip programı için ön soruşturma açıldığını açıklamıştı Soruşturma kapsamında Microsoft, Apple, Google, Facebook, Skype gibi teknoloji şirketlerinin de incelenmesi, ABD ile işbirliği yaptıklarının tespit edilmesi durumunda şirketlere yönelik dava açılması da gündeme gelmişti.
Soruşturmanın insan hakları gruplarının şikayet başvuruları sonucunda, internette kişisel hesaplara hileyle girmek ve özel hayatın gizliliğini ihlal nedeniyle açıldığı belirtilmişti.
Snowden’ın geçtiğimiz gün ifşa ettiği diğer belgelere göre de ABD istihbarat çalışmaları için 2013 yılında 52.6 milyar dolarlık ödenek ayırdı.

Bir önceki yazımız olan Obama Suriye pozunu verdi! başlıklı makalemizde 2013, abd ve barrack obama hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *