ABD bütçe krizinin nedeni

ABD’de bütçe krizinin arkasında Çay Partisi var. Az sayıda yandaşı ile Cumhuriyetçi partiyi yönlendiren Çay Partisi, Cumhuriyetçiler’in, bütçe harcamalarını onaylamak için harcama kalemlerinden Sağlık Sigortası ödeneklerinin çıkarılması “şantajını” sürdürüyor.
Cumhuriyetçiler’in Sağlık Sigortası konusundaki girişimleri, “pişmiş aşa su katmak”tan başka bir şey değil. Sağlık Sigortası yasası sadece Kongre’den geçerek kesinleşmedi, Anayasa Mahkemesi’nce de onaylandı.
Bu durumda Obama’nın, Sağlık Sigortası yasası konusunda Cumhuriyetçiler ile bir pazarlığa girmesi, yasanın iptalini kabul etmesi imkânsız.
ABD’de şimdilerde bir çok gelişmeyi yönlendirmeye çalışan “Çay Partisi”, bir siyasi parti değil. İsmini “Boston Çay Partisi”nden alan, Cumhuriyetçileri etkilemede başarılı olan bir siyasi hareket.

Zenginler vergiden hoşlanmıyor
“Boston Çay Partisi” Amerika’nın belli bölgelerinin İngiltere’nin sömürgesi olduğu dönemde, Boston’da yaşayanların İngiltere’nin çay vergilerine isyan etmesine yol açan ortak hareketin ismidir. Şimdilerde ise, muhafazakârların ağırlıkta olduğu siyasi hareket “Çay Partisi” olarak adlandırılıyor.
Günümüzde Çay Partisi hareketine katılanlar zenginlerin ve büyük sermaye gruplarlının temsilcileri, muhafazakârlar. Hedefleri devletin küçültülmesi. Zenginlerin ve şirketlerin vergi yükünün azaltılması.
Son seçimlerde Çay Partisi hareketinin desteği ile, 20-25 Çay Partisi yandaşı Kongre’de Cumhuriyetçilerin arasında yer aldı.
New York Times gazetesinde yayınlanan bir yazıda, Cumhuriyetçi Parti içindeki bu aşırı muhafazakâr-radikal milletvekilinin Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi yönetimi kontrol edecek güçte oldukları belirtiliyor. Halbuki Temsilciler Meclisi’ndeki toplam 230 Cumhuriyetçi milletvekilinin sadece onda biri Çay Partisi hareketinin desteği ile seçilenler.

Çözüm yakındır
Başkan Obama’nın anlatımı ile sağlık reformuna karşı “ideolojik bir haçlı seferi” başlatan, bu hedefe ulaşmak için de, geçici bütçe kanununun Kongre’den geçmesini önleyen Cumhuriyetçiler’in arkasında işte bu az sayıdaki Çay Partisi hareketi temsilcisi var.
Cumhuriyetçiler Sağlık Reformu’na, zenginlerin ve şirketlerin vergilerinde artışa yol açacağı için karşı duruyorlar. Obama’nın 80 milyon sigortasız vatandaşın sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlayacak bir yasayı yürürlüğe koyması onları sadece bu nedenle rahatsız ediyor.
Çay Partisi yandaşları Cumhuriyetçileri etkiliyor ama Sağlık Reformu yasasının Kongre’den geçmesini, Obama’nın tekrar seçilmesini önleyemediler. Senato seçimlerinde beklenen sayıda yandaşının seçilmesini sağlayamadılar.
Sorunun çözümünün Cumhuriyetçi Parti içinden gelmesi bekleniyor. Cumhuriyetçiler’in çoğunluğunun, Çay Partisi hareketinin uzantısı olmanın partiye prestij ve oy kaybettireceğini görerek uzlaşmaya yanaşacakları belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan Tebrikler Türkiye! Turna’yı bitirdin başlıklı makalemizde dağ turnasının nesli, Doğa Derneği ve Dünya Turna Vakfı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *