ABD artık obezite ihraç ediyor

Birleşmiş Milletler’in, Meksika’nın yetişkinler arasındaki obezite seviyesinde ABD’yi geçtiğini açıklaması üzerine gözler ABD’nin gıda politikalarına çevrildi…
ABD merkezli Foreign Policy dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, dünyada yaygınlaşan obezite sorununda ABD büyük bir rol oynuyor. Buna göre ABD’nin karmaşık tarımsal, ticaret, pazarlama ve bilimsel uygulamaları küresel obeziteye yol açıyor.
Mısır şurubunda dev ihracat
Meksika İstatistik Kurumu verilerine göre Meksika, yıllık gazlı içecek tüketiminin en fazla olduğu ülke. 1996 ila 2012 yılları arasında ise ABD’nin Meksika’ya yaptığı yüksek fruktozlu mısır şurubu ihracatı yüzde 1200’den fazla arttı.
Guelph Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, normal şekerden daha sağlıksız olan mısır şurubunun kokain gibi bağımlılık etkisi de bulunuyor.

Fast food’u az tüketiyorlar

Küresel obezite faktörleri arasında fast food da yer alıyor. McDonald’s ve KFC gibi fast food zincirleriyle ABD, son yıllarda büyük ihraçlar gerçekleştiriyor. Buna karşılık ABD’liler ise son 10 yıldır daha az fast food tüketerek daha az kalori alıyor. Hazır gıda ürünlerinin küresel satışı da son 10 yılda yüzde 90’dan fazla arttığı belirtildi.
PepsiCo ve Mondelez gibi şirketler de ihracat ağını geliştirerek dünya çapında 100’den fazla ülkeye gıda hizmeti veriyor.

Bir önceki yazımız olan Nusr-Et Newyork'ta şube açıyor başlıklı makalemizde nusr-et, Nusret Gökçe ve nusret lokantası hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *