A Milli Basketbol takımında hedef Obradovic

Slovenya’da beklentilerin çok uzağında kalan ve Avrupa Şampiyonası’na ilk turda veda eden A Milli Basketbol Takımı’nda, Bogdan Tanjevic’in istifasının kabul edildiği açıklandı. Federasyon Başkanı Turgay Demirel, Milli Takımlar Sorumlusu Harun Erdenay, Coach Bogdan Tanjevic ve takım kaptanı Hidayet Türkoğlu’nun katıldığı basın toplantısında, şampiyonanın değerlendirmesi yapılırken, eleştirilere de yanıt verildi.

Tanjevic modeli
A Milli Takım’ın yeni hocasının, İspanya’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası için wild card alınıp alınmayacağı netleştikten sonra belirleneceği açıklansa da, akıllardaki ilk ismin Fenerbahçe Ülker’in başına geçen Sırp çalıştırıcı Zeljko Obradovic olduğu öğrenildi.
Avrupa’nın en kariyerli antrenörü olarak bilinen Obradovic ile geçtiğimiz sezon da görüşen ancak deneyimli çalıştırıcının milli takım çalıştırmak istememesi nedeniyle bu transferde adım atamayan TBF yönetiminin, yeniden bu ismin üzerinde duracağı ve Fenerbahçe Ülker yönetimiyle de görüşerek izin isteyeceği ifade edildi. TBF, sarı-lacivertli yönetime, geçmişte Tanjevic olduğu gibi Obradovic’in de iki takımı birlikte çalıştırması ve ücretin de belli bir artış sonucunda yarı yarıya bölünmesini teklif edecek. Basketbolda sadece yaz döneminde maçların oynanması, normal sezon içinde milli takım faaliyetinin bulunmaması da koz olarak masaya sürülecek.
Obradovic’in yine milli takım görevi almak istememesi durumunda ise ikinci isim olarak Avrupa’nın kariyerli isimlerinden bir tanesi olan ve Alman ekip Bayern Münih’in başında görev yapan Sırp antrenör Svetislav Pesic’e teklif götürülecek.

Müthiş kariyer
Avrupa’nın en önemli teknik adamlarından birisi olarak gösterilen Zeljko Obradovic, 4 farklı takımda tam 8 Euroleague şampiyonluğu kazandı. Obradovic, Yugoslav Milli Takımı’nın 1997 Avrupa ve 1998 Dünya Şampiyonlukları’nda da önemli rol oynamıştı.

Erdenay sakatlandı!
Basketbol Federasyonu’nda Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Harun Erdenay, kendisine sorulan soruyu yanıtlarken, bacağına kramp girince, zor durumda kaldı. Kısa süre izin isteyen Harun Erdenay’ın konuşmaya başlamasının ardından yeniden giren krampla “Uf” diye tepki vermesi salonda gülüşmelere neden oldu. Erdenay, kötü başlayan şampiyonalarda kendilerini toparlamakta zorlandıklarını ifade ederken, yapılan sert eleştirilere de tepki gösterdi.

‘Hatalarımıza bakacağız’
Başkan Turgay Demirel ise nerede hata yaptıklarını iyice irdeyeceklerini ve yeni bir yapılanmayla birlikte Türk Basketbolu’nu ayağa kaldıracaklarını söyledi. Demirel, yeni antrenörün en kısa süre içinde belirlemeye çalışacaklarını, yerli ya da yabancı olarak bir ayrım yapmadan, birçok seçenek arasından, en uygun ismi takımın başına getireceklerini vurguladı.

Bir önceki yazımız olan YÖK'ün formasyon kararı belli oldu başlıklı makalemizde Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, ales ve formasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *