9 ülke Suriye’yi görüşecek

Al monitor haberleri , Laura Rozen haberleri , beşar esad haberleri, suriye haberleri, necdet özel haberleri

Suriye’nin başkenti Şam’ın doğusundaki Guta’ta kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerine Beşar Esad rejimine dış müdahaleye dair ihtimaller yüksek sesle tartışılırken Ürdün kritik bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Ürdün Genelkurmay Başkanı Meşal Muhammed el Zeban’ın daveti üzerine önümüzdeki günlerde Batılı güçler ve Körfez ülkelerinin en üst düzey askeri temsilcileri Amman’da buluşacak.

Özel temsil edecek
Al Monitor haber sitesinin Washington temsilcisi Laura Rozen’ın Ortadoğu’da görev yapan diplomatlara dayanarak ortaya attığı iddia Ürdün resmi haber ajansı Petra tarafından da doğrulandı. Habere göre Suriye krizinden mülteci akınıyla en çok etkilenen ülkelerden Ürdün; ABD, Suudi Arabistan, Katar, Türkiye, İngiltere, Almanya, İtalya ve Kanada’nın genelkurmay başkanlarını buluşturacak.
Suriye’deki krizin bölgedeki etkisinin masaya yatırılacağı toplantıda Türkiye’yi Genelkurmay Başkanı Necdet Özel temsil edecek.
ABD ise iki askeri kurmayla görüşmeye katılacak. ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’nin yanısıra Ortadoğu ve Orta Asya’da 20 ülkeyi kapsayan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) başındaki General Lloys Austin de toplantıda yer alacak.

Patriot yerleştirildi
İsmi açıklanmayan Ürdünlü bir askeri kaynak toplantının ‘Suriye krizine bağlı güvenlik sorunlarının ve Ürdün’ün güvenliğini sağlamak ve askeri işbirliğinin yöntemlerini tartışmak için iyi bir fırsat olduğunu’ belirtti. Suriye’deki iç savaşın Ürdün’e yayılmasından endişe eden ABD, yakın müttefiki Amman yönetiminin Suriye sınırına Patriot füze savunma sistemini yerleştirmişti. Yaklaşık bin Amerikan askerinin bulunduğu Ürdün’de Amerikan F-16 jetleri de konuşlandırılmıştı.

Bir önceki yazımız olan 50 Cent'in Türklere sürprizi var başlıklı makalemizde 50 Cent Türkiye konseri 2013, 50 cent vestival ve amerikalı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *