9 sanık daha

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde 2011’de 20 kişinin ölümüyle sonuçlanan 2 ayrı patlamanın davasında önemli bir gelişme yaşandı. Mahkeme ilk soruşturmada haklarında takipsizlik kararı verilen 9 şüphelinin, sonraki duruşmaya polis zoruyla getirilmesine karar verdi…
Ankara’da OSTİM ve İVEDİK organize sanayi bölgesinde 3 Şubat 2011’de meydana gelen iki patlama sonucu 20 kişi hayatını kaybetmişti. Patlamaların ardından 9 kişi hakkında dava açılırken, 9 kişiyle ilgili takipsizlik kararı verilmişti. Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın dünkü duruşmasına, tutuklu sanıklar Kasım Ersoy, Bahadır Esendik ve Burhan Koç ile patlamalarda hayatını kaybedenlerin yakınları ve taraf avukatları katıldı.
Mahkeme Başkanı Oktay Saday, Metin Biçer, Kenan Ersoy, Ayhan Özkan, Zeki Özdemirel, Selma Güleç, Abbas Kalaycı, Mustafa Saydam, Hasan Özkan ve Çoşkun Çamurca hakkında ilk soruşturma sırasında verilen takipsizlik kararının, itiraz üzerine Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2 Ağustos 2013’te kaldırıldığını açıkladı. Saday, dava dosyasının gönderildiği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bu 9 kişi hakkında daha, 20 kişinin ölümüne neden olmak suçundan iddianame düzenlendiğini bildirdi.
Saday ayrıca sanıklar ile bazı kamu kurumlarının, patlamalarda kusurlu olup olmadıklarının belirlenmesi için İTÜ’den istenen bilirkişi raporunun önceki gün ellerine uluştığını kaydetti. Katılan avukatları, raporun incelenmesini, tutuklu sanıkların tahliye taleplerinin reddine karar verilmesini istedi. Tutuklu sanıkların avukatları da, delillerin toplandığını savunarak, müvekkillerinin tahliyesini istedi.
Mahkeme heyeti, 9 sanıkla ilgili davanın 9 sanık hakkında süren davayla birleştirilmesine, haklarında yeni dava açılan 9 sanığın gelecek duruşmaya polis zoruyla getirilmesine karar verdi. Halen tutuklu bulunan 3 sanığın tahliye taleplerinin redddine karar veren mahkeme, bilirkişi raporunun incelenmesi için taraf avukatlarına süre vererek, duruşmayı 4 Ekim’e erteledi.

Acılı aileler park istedi
OSTİM patlamalarında hayatını kaybedenlerin yakınları, duruşma öncesinde, adliye önünde basın açıklaması yaptı. OSTİM patlamasında hayatını kaybeden Dursun Kavak’ın ablası Sibel Kavak, “Davamızın geldiği aşama itibarıyla, tanık-sanık ifadeleriyle gaz şirketinin, patlamanın yaşandığı iki iş yerinin ve denetimle sorumlu olan kurumların ‘hukuki ve cezai sorumluluğu’nun yeterince ortaya çıktığına inanıyoruz. Ancak bu açıklığa rağmen İTÜ Bilirkişi heyetinin raporunu kabul etmiyoruz. Patlamalarda hayatını kaybeden yakınlarımız ve yaralanan kardeşlerimiz adına, OSTİM ve İVEDİK’de bir park yapılmasını istiyoruz. Henüz OSB yönetimi, Yenimahalle Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden bir girişim yok.”

Bir önceki yazımız olan AIDS bulaştırdı diye mi öldürdü başlıklı makalemizde aids, Dmitry Loshagin ve DNA hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *