81 ilin dönüşümü için ‘kentsel vizyon planı’

Kentsel Vizyon Platformu, NEF Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur ve Kentsel Strateji Şirketi Kurucu Ortağı Faruk Göksu tarafından kamu, özel ve sivil sektörlerin işbirliğiyle kentlerin geleceğini kurgulamak amacıyla kuruldu. 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 14’üncü yıldönümünde kurulan platform, ilk olarak ‘81 Kent, 81 Vizyon’ sloganıyla Türkiye’nin tüm illeri için Kentsel Vizyon Planları hazırlanmayı hedefliyor.
Platformun amacının açıklandığı toplantıda konuşan Faruk Göksu, yaklaşık 1 yıldır bu proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, 1999 depreminde ortaya çıkan vahim fotoğrafların bir daha yaşanmaması için herkesin üzerine büyük sorumluluk düştüğünü söyledi. Göksu, bu kapsamda kendilerinin de sorumluluk aldığını ve kamu-özel-sivil toplum işbirliğinde kentlerin yeniden tasarlanması için alt zemini oluşturacaklarını söyledi.
Büyük kentlerin 3. dönüşüm dönemine girdiğini vurgulayan Göksu, 1960 ile 1980 arasında kentleşmeyle birlikte apartman ve gecekonduların oluştuğunu, 1980-2000 arasında gecekonduların apartmanlaştığını ve 2000’den sonra başlayan dönüşümün pek başarılı olmadığını ifade etti.
Göksu, “Dünyanın hiçbir yerinde bir kent 3 kez yıkılıp yeniden yapılmaz. Ama şu durumda 3. dönüşüm hareketi 1 ve 2’den farklı olmayacak. Biz bunun böyle olmaması için gerekli çalışmaları yapıyoruz ve bunları ilgili tüm taraflarla paylaşıyoruz” diye konuştu.

‘Eylem platformu’

Gayrimenkul sektöründen para kazandığını ve bu sektör için bir şey yapması gerektiğini ifade eden Erden Timur ise, bu platformu da daha çok Anadolu kentleri için hayata geçirdiklerini söyledi. Platformun bir dönüşüm hareketi olmadığını, kentlerin yeniden tasarlanması için bir vizyon sunacağını dile getiren Timur, “Burası sadece söylem değil eylem platformu. Bu çalışmaların neticesinde projeler hazırlanıp planlar yapılacak.
Kamu ile işbirliği içinde bu konsept çalışmaların hayata geçirilmesini sağlayacağız” dedi.
Timur, bu platformda bölge, kent ve mahalle ölçeğinde kentsel yenilenmeye hizmet edecek konsept çalışmalar hazırlanacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:
“Biz böyle şehirlerde yaşamayı hak etmiyoruz. Bunun sorumlusu herkes. Biz bu projeyle ilgili olarak valilik, belediye, STK’lar, üniversiteler, kalkınma ajansı gibi birçok kurum ve kuruluşla görüşeceğiz. Bölge, kent ya da mahalle ölçeğinde şehirleri tasarlayacağız.
Her kenti ya da bölgeyi kendi dinamikleri içinde ele alıp planlayacağız ve nefes alan kentler yaratmak için çalışacağız. Bu projelerin uygulanması aşamasında da takipçi olacağız.”

100 binadan 25’i riskli
Göksu, kentlerdeki yapı stokunun büyük risk taşıdığını belirterek, Marmara Depremi’nden 100 binanın 42’sinin etkilendiğini bunun da 33’ünün yıkıldığını kaydetti. Bu sayının çok ağır bilanço ortaya çıkardığını dile getiren Göksu, şunları söyledi:
“Bu oran yüzde 1-2 seviyesinde olmalıydı ama olmadı. Demek ki binalar bilimsellikten uzak bir şekilde yapılmış. Kentlerimizin yüzde 80’i 1 ve 2. deprem kuşağında yer alıyor.
Türkiye’deki son afetlerde 540 bin bina yıkılmış. 100 yapının yüzde 77’si son 40 yılda yapılmış. İstanbul’da Fatih, Küçük Çekmece ve Zeytinburnu’nda yapılan araştırmalara göre 100 binadan 25 tanesi riskli. Yüne ağır bir bilanço çıkabilir. Kentler hiç nefes almadan inşa edilmiş.”

81 stratejist aranıyor
81 Kent 81 Vizyon projesi kapsamında kentsel stratejistlere de çağrı yapıldı. Bu çalışmada yer almak isteyen gençler 1 Eylül’e kadar Stüdyo 33’e başvuracak. Eğitimin ardından seçtikleri illerle ilgili projeler hazırlayacaklar.
Projeleri kabul edilenlere devam edilecek ve ayda 1000 TL ödenecek. Bunların arasından başarılı olan 10 kentsel tasarımcı 1 yıl boyunca istihdam edilecek.

İlk örnekler hazırlandı
Kentsel Vizyon Platformu Koordinatörü Sıla Akalp, ‘81 kent 81 vizyon’ programının ilk çalışması olan ‘Malatya Vizyon Planı’, kent ölçeğinde ‘Edirne Kent Modeli’, mahalle ölçeğinde ise ‘Kağıthane Mahalle Rehberi’ oluşturduklarını söyledi.

Şişli’deki arsanın metrekaresi için 21 bİn 500 lira fiyat biçti
Emlak fiyatlarında günbegün artış yaşanan İstanbul’da satışa çıkan gayrimenkullerin bedelleri şaşırtmaya devam ediyor.
Her geçen gün şehrin farklı semtlerinde yaşanan fiyat artışlarının dışında, İstanbul’un lüks semtleri olarak anılan bölgelerdeki arsa fiyatları da yükselmeye devam ediyor.
Milli Emlak tarafından satışa çıkarılan taşınmaz da bunlar arasında yerini alıyor.
Bedeli 8.5 milyon lira
İstanbul’un en gözde semtlerinden olan Şişli’de yer alan arsayı yüksek bir rakamla satışa çıkaran Milli Emlak, büyüklüğü 392 metrekare olan arsanın tahmini bedelini, 8 milyon 451 bin 520 lira olarak açıkladı.
Bu hesaba göre arsanın metrekaresi yaklaşık olarak 21 bin 500 liraya denk geliyor.
Şişli Belediye Başkanlığı’na çok yakın bir konumda yer alan arsa, açık teklif usulü ile satışa çıkarılacak. Arsanın ihalesi ise 10 Eylül 2013 tarihinde saat 11:30’da yapılacak. Arsanın geçici teminat bedeli 2 milyon 535 bin 456 lira olarak belirlendi.
Şişli Ortaköy Mahallesi’nde 1229 ada ve 45 parsel numaralı alanda yer alan arsanın cinsi ise müfrez arsa olarak geçiyor. (Hülya Çaylak)

15 BİN KİŞİLİK ‘BATIŞEHİR’ İÇİN BİRDEN FAZLA ÖDEME SEÇENEĞİ
EgeYapı Group tarafından İstanbul Bağcılar’da inşa edilen Avrupa’nın En İyi Karma Kullanım Projesi ödüllü Batışehir’de yaşam başlıyor. Tamamlandığı zaman 15 bin kişinin yaşayacağı adeta dev bir şehir haline gelecek olan Batışehir’in 1’inci Etap’ında son daireler yatırımcılarını beklerken yeni etaplardaki konutlar ise cazip ödeme avantajlarıyla Batışehirli olma fırsatı sunuyor.
Batışehir 1’inci Etap fırsatlarından faydalanmak isteyenler, hemen ev sahibi olurken ödemeye 2014 yılında başlıyorlar. Yüzde 1 peşinat vererek sonraki ilk 24 ay boyunca 742’şer lira ve ardından da 96 ay boyunca 1.461 liradan başlayan taksitler ödeyerek konut sahibi olabiliyorlar. İkinci alternatifte ise yine yüzde 1 peşinat ödeyen müşteriler, taksit ödemelerini 1 yıl öteleyerek ilk iki etabın tesliminden sonra başlatabilecekler.
Bir diğer alternatif ödeme planı kapsamında ise yatırımcılar, yüzde 5 peşinat ödeyip ardından ilk 24 ay 571 lira ve sonraki 96 ay boyunca da 1.124 liradan başlayan taksitler ödeyerek Batışehirli olma fırsatı yakalayabiliyorlar.
Açık hava çarşısı
Yaklaşık 700 milyon liralık yatırımla 818 bin metrekarelik inşaat alanına sahip Batışehir’de 1+0’dan 5+1’e farklı konut tiplerinde toplam 3 bin 305 adet konut yer alacak. Proje kapsamında konutların yanı sıra otel – rezidans ve ofislerin yer alacağı Batışehir Premium ile çok sayıda önemli markanın da bulunacağı bir açık hava çarşısı bulunacak.
Oxford’a hazırlayacak
Batışehir Projesi kapsamında 2013 – 2014 Eğitim – Öğretim yılı ile birlikte projenin eğitim kompleksi olan Doğa Koleji Oxford Quality School Batışehir, öğrencilerine kapılarını açıyor.
Yabancı dil konsepti üzerine kurulan Doğa Koleji Oxford Quality School Batışehir’de anaokulundan liseye kadar uygulanan programlarla öğrencilerin Oxford Üniversitesi’nde okumak için gerekli altyapıya sahip olmaları hedefleniyor.
Her yaş kademesinde eğitim imkânı sunacak olan okulda toplam 40 derslik mevcut kapalı spor salonu, konferans salonu, yüzme havuzu, bahçe alanı bulunacak.

İSTANBUL’DA OFİS FİYATLARI YÜZDE 5 ARTTI
İstanbul’da ofis fiyatları 2013 ikinci çeyrek sonuçlarına göre ortalama yüzde 5 artış gösterdi. Reidin Ofis Kira Endeksi’ne göre, 2013 ikinci çeyrekte İstanbul geneli ofis kira değerlerinde üst segmentte yüzde 5.75 alt segmentte ise yüzde 3.59 artış oldu.
Ofis piyasası bölgeleri ayrı ayrı incelendiğinde, 2013 ikinci çeyrek verilerine göre en yüksek kira değeri her iki segmentte de 41.02 dolar ve 28.63 dolar ile Esentepe iken Kavacık bölgesi alt fiyat segmentinde 10.28 dolar ile en altta bulunuyor. Esentepe bölgesini yüksek kira değeri sıralamasında Beşiktaş, Şişli ve Levent bölgeleri takip ediyor.
Reidin veri uzmanı Orhan Vatandaş, kira değerlerindeki oranların inşaat aşamasında olan nitelikli projelerin ofis stokuna katılmasının etkisiyle arttığını söyledi.

Andromeda’nın ticari birimleri satışa çıktı
Emlak Konut GYO, Ağaoğlu’nun Ataşehir’de yer alan Andromeda Gold projesinin ticari birimlerini ihale yöntemiyle satışa çıkardı. Cafe-restoran, fastfood, pastane, şarküteri, kuaför, eczane ve kafe özelliklerine sahip 9 dükkânın fiyatı 1 milyon 43 bin lira ile 1 milyon 742 bin lira arasında değişiyor.
94 ile 172 metrekare arası büyüklüğe sahip birimlerin toplam tahmini bedeli 11 milyon 536 bin lira. Toplam 1126 metrekarelik alanın satılacağı ihale 6 Eylül 2013 saat 15.00’te Emlak Konut GYO Ataşehir binasında gerçekleştirilecek.

Halk GYO, Dedeman oteli için seçimini yaptı

Halk GYO’nun portföyündeki en önemli varlıklardan biri olan ‘Dedeman Park Levent’ projesi için ana yüklenici şirket seçim süreci tamamlandı. Halk GYO, turizm sektöründeki ilk yatırımı olan ve 10 yıllığına Dedeman Hotels & Resorts International’a kiralanarak business otel konsepti ile inşa edilen Dedeman Park Levent projesi için inşaat sektörünün deneyimli ismi Haldız İnşaat Otomotiv ve Ticaret Limited Şirketi ile anlaştı. Projenin tüm teknik, altyapısal ve mimari süreçleri firma tarafından takip edilecek.
Halk GYO’nun turizm sektöründeki ilk yatırımı olmasıyla ayrı bir öneme sahip olan proje, Mecidiyeköy- Maslak hattında yükselecek.

Kartal’daki projede kaba inşaatı bitirdi

Katı yakıt ve denizcilik sektöründe lider konumda olan Safi Holding’in Kartal’daki projesi Safi Espadon Residence’ın kaba inşaatı tamamlandı. Safi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Safi, projenin teslimi için inşaat ekibinin hız kesmeden çalışmalarına devam ettiğini söyledi.
Mimarisi ile dikkat çeken Espadon’un numune daireleri proje ziyaretçileri tarafından oldukça ilgi gördüğünü belirten Safi, “Projenin elektrik, mekanik ve cephe detayları da ekibin yoğun çalışması ile hızla ilerliyor. Tüm dairelerin güney ve deniz cepheli olduğu projede, katlar yükseldikçe manzara da tüm görkemiyle gözler önüne serilmekte” dedi.

Halkalı’da yüzde 25 peşinat imkânı sundu
Halkalı’da Artaş, Öztaş, Mesa Mesken, Kantur-Akdaş ortaklığında inşa edilen Tema İstanbul’dan kampanya haberi geldi. Yüzde 35-40 prim vaadiyle satışların devam ettiği projeden konut almak için yüzde 25 peşinat veriliyor ve geriye kalan miktar banka kredisiyle tamamlanıyor. Anlaşmalı olduğu bankalar Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti ve Akbank şeklinde sıralanıyor.
1 milyon 500 bin metrekare arsa üzerinde konumlandırılan Tema İstanbul’un yatırım değeri 2 milyar dolar. Proje 3 bin 614 konut haricinde Tema Mall, Tema Plaza ve Tema World alanlarını da kapsıyor.

YAVUZ KARAMAN

Bir önceki yazımız olan ‘Kötü Ashgar’ hangisi? başlıklı makalemizde Aftab Asghar kardeşler, ikiz ve ingiltere hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *