700 yıllık zehir yüzüğü!

Arkeologların Karadeniz kıyılarındaki bir kalenin kalıntıları arasında keşfettiği bronz yüzüğü eskiden erkeklerin taktığı belirtildi.

Bulgaristan’ın Kavarna kenti yakınlarındaki Kaliakra Burnu’nda Orta Çağ’dan kalma kalenin kalıntıları üzerine çalışan arkeologlar, 700 yıllık bir zehir yüzüğünü ortaya çıkardı. Bulgaristan merkezli The Sofia Globe sitesinin haberine göre, Karadeniz kıyısındaki bir Orta Çağ kalesinde çok iyi korunmuş bir şekilde keşfedilen yüzüğün bronzdan yapıldığı belirtildi. Bölgedeki kazı çalışmalarını yürüten Boni Petrunova, zehirli yüzüğün sadece Kaliakra’da değil Bulgaristan’da da bir ilk olduğunu açıkladı. Erkeklerin taktığı tahmin edilen bronz yüzüğün üzerinde, zehrin konulduğu bir kutucuk bulunuyor. Bu sayede sağ elin serçe parmağına takılan yüzük diğer parmaklarla da kamufle edilebiliyor. Bununla beraber Petrunova, yüzüğün her zaman olmamakla birlikte, sadece belirli durumlarda takıldığına işaret ediyor.

700 yıllık yüzüğün keşfedilmesi Bulgar tarihinde, siyasi cinayetler için kullanıldığının doğrudan bir kanıtı olarak görülüyor. Bu nedenle tarihi açıdan zehirli yüzüğün, 14’üncü yüzyılın ikinci yarısında bağımsız Dobruca Prensliği hükümdarı Dobrotitsa ve oğlu Ivanko Terter ile olan çekişmelerinde kullanıldığı öngörülüyor. Kaliakra Kalesi’ndeki siyasi çekişmelerin Dobrotitsa’ya yakın soyluların ölümüne sebep olduğu tahmin ediliyor. Yüzükteki zehrin ise o dönemlerde Bulgaristan’la ticari ilişkileri olan İtalya veya İspanya’dan geldiği düşünülüyor. Öte yandan, Kaliakra Burnu’nda iki yıldır gerçekleştirilen çalışmalarda 30’dan fazla altından yapılmış mücevherat bulunduğu da eklendi.

Bir önceki yazımız olan 5 yıldızlı skandal! başlıklı makalemizde 5 yıldızlı otel, 5 yıldızlı skandal ve Antalya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *