66 aylıklar okula 1 yıl geç gidecek

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimde 4+4+4 düzenlemesiyle 60-72 ay aralığına çekilen okula başlama yaşı konusunda geri adım attı. Değişikliğe göre, eğer velileri dilekçe verirse çocukların kayıtları ertelenebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitimde 4+4+4 düzenlemesi ile 60-72 ay aralığına çekilen okula başlama yaşı konusunda geri adım attı. Değiştirilen yönetmeliğe göre, eğer velileri dilekçe verirse 66, 67 ve 68 aylık çocukların kayıtları 1 yıl ertelenebilecek. 69, 70 ve 71 aylık olan çocukların kayıt ertelemesi için ise “ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu” istenecek.
Geçtiğimiz sene uygulanmaya başlanan eğitimde 4+4+4 düzenlemesinin en çok tartışılan başlıklarından birisi, çocukların okula başlama yaşının zorunlu olarak 60-66 ay aralığına çekilmesi oldu. Çıkarılan 6287 sayılı kanunda, ilköğretim çağı “6-13 yaş” şeklinde tanımlanırken, “6 yaşın”, “çocuğun 5 yaşını bitirdiği eylül ayı sonunda başlayacağı” hükme bağlandı. Ancak sendikalar, eğitim uzmanları, pedagog ve psikiyatristler, 60-66 aylık çocukların ilkokul eğitimi alabilmeleri için gerekli becerileri henüz kazanmamış olduklarını vurgulayarak, düzenlemeye tepki gösterdi. Tepkiler üzerine bir genelge yayımlayan MEB, okula başlama yaşında yumuşatmaya gitti. Böylece 60-66 ay arasındaki çocukların okula gönderilip gönderilmeyeceği, ailesinin kararına bırakıldı. 66 ay sonrası çocukların ise ancak mental ve motor beceriler yönünden gelişmediği yönünde bir rapor ile okul öncesi eğitime yönlendirileceği bildirildi. Bu dönemde çocuğunu okula göndermek istemeyen yüzlerce veli, 66 aylık çocuğuna “sağlıksızdır” raporu alabilmek için hastane kapılarında kuyruklar oluşturdu.
Hazırlanan yönetmelik değişikliği dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Rapor yerine dilekçe yetecek
Böylece 66 aylıkların okula başlamasını ertelemek için rapor yerine, veli dilekçesi şartı getirildi. Eğer velileri dilekçe verirse 66, 67 ve 68 aylık çocukların kayıtları 1 yıl ertelenebilecek. 69, 70 ve 71 aylık olan çocukların kayıt ertelemesi için ise “ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu” istenecek. Okula başlama yaşında yapılan son değişiklikle ilgili eğitim sendikalarının görüşleri şöyle:
Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Tuğrul Culfa: MEB; 1983-1985 yılları arasında benzer bir uygulamayı denemiş ancak olumsuz sonuçları açığa çıkınca uygulamadan vazgeçmişti. Geçen yıl başta Eğitim-Sen olmak üzere, sendikalar ve ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe gibi üniversiteler şiddetle karşı çıkmasına rağmen, MEB bu çocukların geleceğini kararttı. Hazırlanan bilimsel raporlar gösterdi ki bu çocukların anatomileri, zihinsel ve psikolojik gelişimleri ilkokul eğitimine hazır değil, okul öncesine gitmeliler. Buna rağmen uygulamayı hayata geçirdi. Bugün MEB’in, bu değişikliği yapma ihtiyacı da ortaya çıkarmıştır ki 4+4+4 ölü doğmuştur. Bakan Nabi Avcı da şu an doğum sancıları yaşamaktadır. Bakanlık bu ısrarından bir an önce vazgeçmeli, 72 ay öncesi çocukları tamamen anaokuluna göndermelidir.
Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: Türkiye geçen yıl bu düzenlemenin ardından ayağa kalktı. Çocuklarını okula gönderip, göndermemek velilerin tercihine bırakılmalı diye eğitim uzmanları, bilim insanları açıklamalar yaptı. Ancak bakanlık yapılan tüm eleştirilere kulaklarını kapattı. Gelinen noktada MEB’in nasıl çuvalladığını gördük. Geçen sene çocuklar kobay olarak kullanılmış oldu.
Eğitim Bir Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer: 4+4+4 ile ilgili yaptığımız çalışmayı MEB’e sunmuştuk. Hazırladığımız raporda zorunlu okula başlama yaşının 66 ay olarak tanımlanması, ancak okula başlaması uygun görülmeyen çocuklar için sağlık raporu istenmesi uygulamasından vazgeçilmesini istemiştik. Bunun üzerine çalışma başlatan bakanlık talebimize karşılık vererek rapor isteme yaşını 66 aydan değil bir önceki yılın okula başlama yaşı olan 69-71 aylarına çekmiştir.

Bir önceki yazımız olan Dershane öğretmenleri ne zaman MEB kadrosuna alınacak? başlıklı makalemizde 2013 dershane öğretmenleri ne zaman kadroya alınacak, bakan ve dershane hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *