587 bin öğrenciye ne olacak?

SBS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, açıkta kalan öğrencilerin meslek, imam hatip, çok programlı, özel ya da açık lise alternatiflerinden birine yerleşmek zorunda bırakılmasına ilişkin tartışmalar sürüyor. Boş kontenjanların da dolmasıyla açıkta kalması muhtemel 587 bin öğrencinin istemediği okullarda okuması gündeme gelecek.

Çok programlı liseler
Bu yıl 8. sınıftan mezun olan öğrencilerin yüzde 89,5’i puanla öğrenci alan okullardan birine yerleşmek istediği için son kez yapılan SBS sınavına girdi. Ancak, artırılan kontenjanlara rağmen bu öğrencilerin yalnızca yüzde 56’sı “Anadolu” türü bir okula yerleşebildi. Bütün “düz liseler” Anadolu lisesine çevrildiği için geriye kalan öğrenciler için akla gelen ilk alternatif puansız öğrenci alan endüstri meslek, teknik, denizcilik meslek, tarım, ziraat teknik, kız meslek, kız teknik, ticaret meslek ve adalet meslek liseleri oldu.
Açıkta kalan öğrenciler için bir diğer alternatif ise çok programlı liseler (ÇPL). Türkiye’de, genel lise ile birkaç tür meslek lisesini tek çatı altında toplayan 615 çok programlı lise bulunuyor. Bu liselerin 21’i İstanbul’da, 10’u İzmir’de ve sadece 7’si Ankara’da yer alıyor. Bu liselerde okuyan toplam öğrenci sayısı ise 182 bin.

İmam hatip liseleri
Türkiye’de düz ve Anadolu türü olmak üzere toplam 708 imam hatip lisesi bulunuyor. Geçen yıl düz imam hatip liselerinde okuyan toplam öğrenci sayısı 300 bin civarındaydı. Yeni girecek öğrenci sayısı hesaplandığında, öğrencilerin imam hatip liselerini tercih etme ihtimalinin diğer alternatiflere göre daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor. Ancak tüm okul türlerinin toplam kapasiteleri, açıkta kalan öğrenci sayısını karşılamıyor. Bu nedenle de Anadolu ya da fen lisesini kazanmak için SBS sınavına girmiş binlerce öğrenci liseyi “uzaktan” okumak zorunda kalacak.

Bir önceki yazımız olan Kontenjanlar neden boş? başlıklı makalemizde 2013 kontenjanlar, anadolu liseleri ve anadolu lisesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *