4×4 ciplere savaş görevi mi geliyor?

Suriye’ye olası bir askeri harekat için uluslararası görüşmeler devam ederken 4×4 cip sahiplerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nden “Motorlu kara nakil aracı sefer görev emri” tebligatı yapılması vatandaşlarda “Türkiye savaşa mı giriyor?” paniği yarattı. Seferberlik Daire Başkanlığı’ndan Albay Olgun Karakoç’un da imzasını taşıyan 18 Temmuz 2013 tarihli görev kağıdında 2941 sayılı Seferberlik ve Savaş Hali Kanunu’nu hatırlatılarak, “Bu belge sefer görev emridir. Seferberlik duyurusunda; altı saat içerisinde bütün hazırlıklar tanımlanarak il veya ilçe mülke amirliğine müracaat edilir. Kontrol ve işlemler yaptırılır ve sefer görevli olunan birliğe hareket edilir” denildi.
“Sefer görev emri”nde imzası bulunan İstanbul Vali Yardımcısı Günay Özdemir Milliyet’e şunları söyledi:
“Bu eskiden beri verilen bir kağıt. Yılda 1 defa bütün Türkiye’de toplantı düzenlenip bu uygulama yapılır. Biz de geçen bir toplantı yaparak, sefer görev emriyle ilgili bir düzenleme yaptık. Bu hep yapılan bir şey. Öyle ‘savaşa gidiyoruz’ gibi bir panik yaratması doğru değil.”
2002 yılında muhtemel bir Irak savaşı nedeniyle kamyon ve TIR’lara “sefer görev emri” çıkarılmış, bu kapsamda cipler de arazi vasıtası olduğu için İstanbul’da 763 cip sahibine tebligat yollanmıştı.

Bakanlar görüşmedi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bazı kurumların seferberlik çalışması başlattığı yönündeki iddialar üzerine “Suriye konusuyla ilgili Bakanlar Kurulu’nda bu boyutuyla ilgili bir şey gündeme gelmedi” dedi.

Cip alan ‘görev emri’ni bilir

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre de 4×4 özellikli ciplerle ilgili “Motorlu Araç Trafik Belgesi verilen ve müracaat formu bilgisi Milli Savunma Bakanlığı Seferberlik Dairesi Başkanlığına gönderilen araçlardan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacına elverişli olanlara sefer görev emri verilir. (…) Mülki idare makamlarınca da sefer görev emirleri araç sahiplerine tebliğ edilmek üzere trafik tescil şube ve bürolarına gönderilir” bilgisi dikkat çekti. Cip satan bir firmadan edinilen bilgiye göre de “4×4 özelliği olan ciplerin satışı öncesi dosyalara ‘Görev emri var’ bildirimi ile şerh konuyor. İnsanlar araçların bu görevini bilerek cip satın alıyor.

Bir önceki yazımız olan 'Avukatlar başörtülü duruşmaya çıkamaz' başlıklı makalemizde avukat, Avukat Zübeyde Kamalak ve başörtüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *