4K teknolojinin avantajları

4K yayınlayabilen televizyonlar! 4K çekim yapan handycamler! 4K, 4K, 4K… Peki nedir bu herkesin dilinden düşmeyen 4K?

4K nedir?

4K, bir yayın formatı olup yıllardır Çoğu reklam filmi ve sinema filmlerinde kullanılıyor. O zaman nedir bu 4k deliliği? Neden kimsenin ağzından düşmüyor bu format? Eskiden sadece sinema salonlarında izleyebildiğimiz bu format artık evlerimize geliyor. Peki, evimizdeki sinema keyfini arttıran bunca şeyden sonra salonlara gitmenin evimizin rahat kanepelerinden kalkıp sıkışık koltuklara oturmanın, yayını kendimize göre durdurup, geri sarabilirken, araları beklemeyi ve kaçırdığımız yerleri arkadaşlarımıza sormayı neden tercih edelim ki?

Bu soruya verebileceğim iki cevap var, birincisi; insan tek başına elinde cipsi, mısırı varken ayaklarını uzatmış bir film izlemek yerine tanımadığı onlarca insanla aynı ortamı aynı hisseleri yaşamayı, aynı espriye gülmeyi, aynı çığlığa korkmayı tercih eder. O yabancı insanların verdiği farklı bir haz, farklı bir güven vardır sinema salonlarında. İnsanlar ne kadar yolda yürürken iki kulaklık ile kendilerini dış dünyadan soyutladıklarını sansalar da bir koşu bandında yürümekle aynı değildir sokakta, insanlarla yürümek. Nasıl donmuş yemekler, eve servisler restoranları öldürmediyse, ne kadar iyi olurlarsa olsunlar televizyonlar da sinema salonlarını öldüremeyecektir.

İkincisi ise insanların gözü ne kadar evlerindeki teknolojide olsa da televizyonların bu hızlı gelişmeleri yanında hiç kısa kalmayacak bir hızla da sinemalar gelişmekte. Evlerimizde oluşan her yenilik karşısında da salonlarda gelişiyor. AVM’lerdeki “cep” salonlarının hepsi zaman ilerledikçe büyük IMAX salonlara, IMAX salonlar ise aynı oranda daha iyi formatlara, daha zevkli seyirlere atlayacaktır. Bu ilişkiyi masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarınkine benzetebiliriz. Ne kadar gelişmiş, hızlı, verimli laptoplar çıksa da onun karşısında kullanılması daha zor, taşınamaz eski kafa masaüstü bilgisayarları hala rağbet görmekte. Çünkü ne kadar gelişse de laptoplar onlardan daha yüksek performanslı masa üstü bilgisayarları olacaktır. Beraber büyüyen iki kardeş gibi beraber büyürler. Oyuncular isterse gelip evlerimizde bile oynasalar bizi tutkularımızdan, alışkanlıklarımızdan vazgeçiremezler. Ve eğer ki evimizde oynayacakları bir noktaya gelmişse teknoloji bizi olayın içine alacak bir sistem de salonlara gelmiş olacaktır. İki kardeş büyümeye devam edecek ve ağabey her zaman ağabey kalacaktır.

Bir önceki yazımız olan Battlefield 4 nasıl bir oyun? başlıklı makalemizde Battlefield 4, Battlefield 4 hikayesi ve BATTLEFIELD 4 MULTIPLAYER hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

2 Responses

  1. January 22, 2014

    […] 4K teknolojinin avantajları […]

  2. March 1, 2014

    […] 4K teknolojinin avantajları […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *