4G nedir? 4G’nin özellikleri nelerdir?

Son zamanlarda bir 4G muhabbeti aldı başını gidiyor. Peki 4G hayatımıza ne gibi yenilikler getirecek? Gelin bu konuya ciddi bir şekilde bakalım…

Biz 4G’nin adını ilk kez 3G’ye geçtiğimiz dönemde duymuştuk. “Bütün dünya 4G’ye geçiyor, biz daha 3’e seviniyoruz” muhabbeti, akıllı telefon geyiklerinin ilk sıralarındaydı. Nihayet sıra geldi 4G’ye geçişimize, peki şimdiki geyik ne tahmin edersiniz? Tabii ki “Millet 5G’ye geçiyor, biz daha yeni 4G’ye geçtik”. Öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşturalım, dünyada kimsenin 5G’ye geçtiği yok. O teknoloji henüz gelişme aşamasında, iyi ihtimalle 2020’lerin başlarında yaygınlaşmaya başlayacak. 5G’nin dünyamızı nasıl değiştireceğinden bahsetmeden önce, reklam kuşaklarında fişek gibi parlayan 4G’nin avucumuza dökeceği marifetlere bakalım.

4G ismi, 4’üncü nesil (4th Generation) anlamına geliyor. Bunun 1G’si, 2G’si de vardı ama onlar 3 ve sonrası kadar büyük marifetler sergilemediği için fazla reklam malzemesi olmadılar. Zaten o zamanlar reklamı yapılacak akıllı telefonlar ortalıkta yoktu. Basite indirgemek gerekirse her yeni nesil, daha hızlı internet bağlantısı anlamına geliyor. Son kullanıcı için bu “Vay be iki dakkada film indirdim” demek oluyor.

İçeriğe ulaşmak kolaylaşacak

4G sayesinde akıllı telefonlarımızla şimdiye kadar internetten yaptığımız her şey daha da hızlanacak ve pürüzsüz hale gelecek. Video konferans bağlantısı yaparken bağlantı kolay kolay kopmayacak, akan müzik yayını dinlerken kesinti yaşanmayacak ve ses kalitesi artacak. İnternet sayfaları hemen açılacak, e-postaya eklediğimiz büyük dosyalar kısa sürede yüklenecek.

3G ile kıyaslama yapmak için rakamlarla konuşalım: 3G bir telefonun hızı en fazla 21Mbps’ye kadar çıkabiliyor. 4G’de ise bu sınır teorik olarak 300Mbps. Teorik olduğunu belirtmekte fayda var, zira 2012’de 4G’ye geçen İngiltere’nin ortalama hızı 60Mbps. Dolayısıyla 4G’ye geçtiğimizde anında her yerde yıldırım gibi internete bağlanacağımız hayaline kapılmayın, burada aslolan servis sağlayıcıların sunduğu altyapı. Altyapı ne kadar güçlüyse o kadar hızlı bağlanacağız.

4G’nin hayatımıza katkısı sadece bağlantı hızımızı yükseltmek değil. İçeriğe ulaşmak kolaylaşacağı için GSM operatörleri bize çok daha renkli dünyalar sunabilecek. Yepyeni online TV, film ve eğlence platformları sunmak için yarışacaklar.

Peki 5G ne durumda?

5G’ye yatırım yapan ülkelerin başında, dünyanın en hızlı internetine sahip olan Güney Kore yer alıyor. Güney Kore,
5G AR-GE çalışmalarına 2008’de başladı. Amerika, İngiltere ve Çin de yakın tarihte yarışa katılan ülkelerden. En erken ihtimalle 2020’lerde 5G geldiğinde, birbiriyle konuşan cihazlar çok daha etkili bir kullanıma geçecek. Uzaktan kontrol edilen operasyonlar çoğalacak. Örneğin uzaktan kumandalı iş makineleri insanın giremediği yerlerde karmaşık işler yapabilecek. Şoförsüz araçlar yaygınlaşacak. Dünya Mobil Kongresi’nde konuşan Nokia sözcüsü Ulrich Dropmann’ın aktardığı bir senaryoya göre, otoyolda biraz önce gerçekleşen bir kazayı 5G sayesinde gerideki araç hemen algılayıp frene basarak ikinci bir kazayı engelleyebilecek.

5 yıl önce cepten film seyretmek bir hayaldi. Bugün, bu hayalin gerçekleştiği günlerdeyiz. Şimdi bir 10 yıl daha bekleyin ve gerçek bir bilimkurgu filminin içinde yaşamaya hazır olun!

Telefonum 4G ile uyumlu mu?

G’lerarası geçiş yapmanın tek zorluğu, her yeni nesilde yeni cihazlara ve altyapı yatırımına gerek duyulması. Bu yüzden bir anda geçmek kolay olmuyor. Bugünlerde satın alınan akıllı telefonların hemen hepsi 4G ile uyumlu. 4G telefonlar, 3G ile de uyumlu çalışıyor.

4G pahalı mı olacak?

Daha hızlı internet istiyorsanız daha fazla para ödeyeceğinizi biliyor olmalısınız. Her zaman olduğu gibi ilk başta tarifeler yüksek olacak, sonra rekabet kızıştıkça avantajlı paketler gelmeye başlayacak.

Umut Eroğlu

Bir önceki yazımız olan Teknolojide gelecekte bizleri neler bekliyor? başlıklı makalemizde Bilim ve Teknoloji Haftası, teknoloji ve Teknolojinin geleceği hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *