488 metrelik Prelue gemisi denize indirildi

Tam 488 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük ‘yüzen yapısı’ kabul edilen ‘Prelude’ isimli gemi, suya indirildi. Güney Koreli gemi inşaatı şirketi Samsung Ağır Sanayi tarafından inşa edilen araç, Güney Kore’nin Geoje tersanesinde yüzdürüldü. Dört futbol sahası büyüklüğündeki gemi, tamamen dolduğunda 600 bin tondan ağır olacak.

Dengeleri değiştirecek
Ağırlığından dolayı kendi başına hareket edemeyen gemi, çekiciler tarafından taşınıyor. 74 metre genişliğinde ve 110 metre yüksekliğindeki dev sıvılaştırılmış doğalgaz platformunun, yılda 3.6 milyon doğalgaz depolaması bekleniyor. Hollandalı petrol devi Shell için çalışacak olan geminin depoları 175 yüzme havuzunun kapasitesine eşdeğer.
Aracın 2016 yılından itibaren Avustralya’nın Batı kıyılarının uzağında 25 yıl boyunca kullanılması planlanıyor. Tüm hava şartlarına uygun olarak inşa edilen tesiste, Hong Kong büyüklüğündeki bir şehre yetecek kadar gaz üretilecek. Yüzen doğalgaz tesisi (FLNG), arazi satın alma giderlerini ortadan kaldırırken, çevresel riskleri de aza indiriyor. Ayrıca, soğutma suyu doğrudan okyanustan temin edileceği için deniz tabanından boru hattı ve iskele inşa etmeye gerek kalmıyor. Maliyetinin 23 milyar TL’den fazla olduğu düşünülen bu büyük yatırımın, dünyadaki petrol ve doğalgaz dengesini değiştirmesi bekleniyor. Shell mühendisleri ayrıca, denizde üretim yapacak bu yeni teknolojiyi daha da geliştirerek daha da büyük bir yüzen tesis inşa etmeyi hedefliyor.

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *