37 bin öğretmen atandı

Öğretmen ataması için bakanlığın Başöğretmen Salonu’nda tören düzenlendi. Törene, İstanbul’daki programı nedeniyle salonda bulunamayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, telekonferans yoluyla katıldı. Avcı, son 10 yılda toplam 408 bin 47 öğretmen atamasının gerçekleştirildiğini belirterek, bunun Cumhuriyet tarihinde, bu zaman dilimi içinde yapılan en büyük atama olduğunu ifade etti. Avcı, öğretmen adaylarına “Her şeyin hayırlısı olsun. Sonuç ne olursa olsun bunun hayırlı olmasını diliyorum. Atanacak öğretmen adaylarını da şimdiden tebrik ediyorum” dedi. Atanan öğretmenlerin 11 Eylül’de uyum eğitimlerinin başlayacağını belirten Avcı, bu eğitim sırasında da öğretmenlerle biraraya geleceğini söyledi.

40 bine tamamlanacak
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hikmet Çolak ise, bakanlığın büyük bir camia olduğunu ifade ederek, 145 branşta öğretmenin istihdam edildiğini belirtti. Yapılan atamalarda 87 branşa öğretmen alınacağını anımsatan Çolak, diğer branşlara ise boş kadro ve sınava giren olmaması nedeniyle atama yapılmadığını bildirdi. Atama sonucunda boş kalan kontenjanlara yeniden atama yapılacağını anlatan Çolak, atamaların 40 bine tamamlanacağını kaydetti.

Sevinç gözyaşları
Belirlenen kura numarasına göre yapılan atama sonucunda salonda, ataması yapılan öğretmen adayları sevinç çığlıkları attı. Minik bebeğiyle, eşiyle veya anne ve babasıyla atama sevincini paylaşan öğretmenler, gözyaşlarını tutamadı. Kimileri ise atama sevincini, cep telefonuyla yakınlarını arayarak paylaştı. Atamaya 99 bin 514 aday katıldı, sonuçlara göre ise toplam 36 bin 837 öğretmen adayının ataması gerçekleşti.

 

Bir önceki yazımız olan Liselere mescit geliyor! başlıklı makalemizde anadolu imam hatip, imam hatip lisesi ve lise hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *