34. Vicdan ve Adalet Nöbeti Basın Bülteni

Vicdanlar Başka İş Cinayetleri Olamaması İçin  34. Kez Nöbette

34. Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni Davutpaşa patlamasında kuzenini kaybeden Salih Temel açtı. Basın açıklamasını aileler adına Esenyurt Marmara Park AVM çadır yangınında hayatını kaybeden Barış Kıyak’ın kardeşi Damla Kıyak okudu.

Kıyak, “işverenler ve denetim yükümlülüğü olanlar, yasal mevzuatımızda ifade edilen ‘işçi sağlığı ve iş güvenliği hükümleri’ gereği olan iş güvenliği önlemlerini ‘ticari faaliyetinin başından beri almama’ ve ‘ölümlerin meydana gelmesine sebebiyet verme’, ‘yasal yükümlülüklerini yerine getirmeme’ ve ‘görevlerini ifa etmekten kaçınma’ nedeniyle ASLİ SORUMLUDURLAR,” dedi.

Kıyak, “aileler olarak diyoruz ki, adil ve bütün sorumluların yargılanması hususunda hükümet edenler etkili tutum almadıkça, hâkimler, savcılar ve bilirkişiler her iş cinayetini ‘kamu düzenine dair bir suç’ olarak görmedikçe, kamusal denetim mekanizmaları etkili olarak yerine getirilmedikçe, işverenlerin işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri almasında caydırıcılık artırılmadıkça, taşeron sistem devam ettikçe, sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmadıkça, sendikalaşan işçileri işten atan işverenler cezalandırılmadıkça, sendikalar ve emekten–emekçiden yanayım diyen partiler-organizasyonlar görevlerini yapmadıkça… iş cinayetleri artmaya devam edecektir,” diyerek herkesi görevini yapmaya çağırdı.

Açıklamanın ardından nöbetin gazetecisi Mustafa Kemal Erdemol iş cinayetlerine dair kısa bir sunum yaparak sözü ailelere bıraktı.

“Mahkememiz bilirkişi raporuyla bağlı değil”

Özel Doğa Hastanesi’nde hayatını kaybeden Eren Eroğlu‘nun babası Erdinç Eroğlu 17 Eylül 2014‘te görülen ilk duruşmada sorumlu olan Esenyurt Belediyesi, TEİAŞ yetkilileri ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkilerinin sanık olarak yargılanmamasını eleştirdi. Sadece tabela firması TDS Reklam ve Özel Doğa Hastanesi yetkililerinin yargılanmalarının yetmeyeceğini belirtti.

Esenyurt Marmara Park AVM çadır yangınında abisini kaybeden Damla Kıyak 2 Ekim 2014‘te görülen 13. duruşmada bilirkişi raporuna yapılan itirazın kabul edilmemesini eleştirdi. Mahkeme heyetinin, dosyada yeterince bilirkişi raporu olduğu, mahkemenin bilirkişi raporuyla bağlı olmadığı ve raporların beklenmesinin dava sürecini uzattığı gerekçeleriyle yeni bilirkişi raporu talebini reddettiğini belirten Kıyak, Hâkim Hızır Niyazi Akçiçek varolan bilirkişi raporlarının olayı aydınlatmadığı ve çelişkiler barındırdığı için karara şerh düştüğünü anlattı.

Ailelerin gönüllü hukukçularından Berrin Demir, 7 yıldır iş cinayeti davalarının gönüllü hukukçuluğunu yaptığını, Soma katliamında iki kuzenini kaybetmesinin ardından artık kendisinin de Adalet Arayan İşçi Aileleri’ne katıldığını anlattı. Demir, Esenyurt Marmara Park AVM çadır yangını davasıyla ilgili 2. Bilirkişi Raporu’nun hayatını kaybeden işçileri sorumlu tuttuğunu, bilirkişilik yapan kişilerin işverenden yana olduklarının açıkça belli olduğunu söyledi.

2 Kasım’da Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne davetlisiniz

Arka Sıradakiler dizi setinde kardeşini kaybeden Sema Erdem, bütün iş cinayetlerinin önlenebileceğini, gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbiri alınmış olsa işçilerin hayatını kaybetmeyeceğini söyledi. Erdem, “Bizler birbirimizin davalarını takip ediyoruz ve her ayın ilk pazarı burada nöbet tutuyoruz, burada nöbet tutan aileler çoğalmasın, başka iş cinayetleri olmasın diye bu mücadeleyi sürdürüyoruz,” dedi.

Davutpaşa patlamasında kuzenini kaybeden Salih Temel, işçiler çalışırken ölmesin diye 2008’den beri bu mücadeleyi sürdürdüklerini, ancak iş cinayetlerinin artarak devam ettiğini belirtti.

Nöbetin gazetecisi Mustafa Kemal Erdemol, başka iş cinayetlerinin meydana gelmemesi için, ailelerin sürdürdüğü Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin mühim olduğunu belirtti. Her ayın ilk Pazar günü tutulan Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne herkesi davet etti.

35. Vicdan ve Adalet Nöbeti 2 Kasım 2014 Pazar günü saat 13:00’te tutulacaktır.

Bir önceki yazımız olan IŞİD'i Amerika eğitiyor! başlıklı makalemizde abd, ABD IŞİD'i eğitiyor ve Irak Şam İslam Devleti hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *