301. madde için başvuru

Askeri savcılık, askerlik hizmetini yerine getiren bir asker hakkında, “bayrak, askerlik ve vatan”la ilgili söylediği iddia edilen sinkaflı sözler üzerine TCK’nın bayrağı aşağılamak suçunu düzenleyen 300. ve askerliği aşağılamayı cezalandıran 301. maddesinden soruşturma başlattı.

Yasal değişikliklerle 301. maddeden soruşturma izni Adalet Bakanı emrine bağlanmadan önce dönemin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’den soruşturma izni alındı ve asker hakkında dava açıldı. Asker emre itaatsizlik suçundan cezalandırılırken, 300 ve 301. maddeden açılan dava sivil mahkemeye gönderildi. Davaya bakan Çankırı 1. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Ömer Faruk Eminağaoğlu, 301. maddenin değiştirilerek bu suçla ilgili iznin Adalet Bakanı’nın onayına bağlanması üzerine izin istedi. Bakan Ergin, sanığın işlediği öne sürülen suçun, “askeri aşağılama” kapsamında değerlendirilemeyeceği, yargılamanın genel hükümler kapsamında yapılması gerektiği gerekçesiyle 301. maddeden izin vermedi. Militer niteliğe dönüştürüyor Bunun üzerine Eminağaoğlu, 301. maddenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Temmuz ayında Yüksek Mahkeme kayıtlarına alınan başvuru dilekçesinde, “301. maddenin, devleti, militer bir niteliğe, polis devleti niteliğine büründürüp bu boyutu koruma altına aldığından, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişilere ceza verilmesi” düzenlemesinin iptal edilmesini istedi. Eminağaoğlu ayrıca 301. maddedeki, “Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması, Adalet Bakanı’nın iznine bağlıdır” şeklindeki yeni düzenlemenin de iptalini talep etti.

Bir önceki yazımız olan 3. Köprü Yunus Emre olsun başlıklı makalemizde 3. köprünün adı, alevi ve cumhurbaşkanı abdullah gül hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *