3. Köprü Yunus Emre olsun

Huber Köşkü’nde önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kabul ettiği Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü (ABKE) yöneticileri Gül’e, Alevi ve Bektaşilerin sorunlarına ilişkin bir rapor sundu.

Avrupa ve Türkiye’deki 22 ilde yaşayan Alevilerle yüz yüze görüşülerek 3 yılda hazırlanan ve 9 akademisyenin kaleme aldığı raporda şu ifadeler yer alıyor:
* “Alevilik-Bektaşilik ile ilgili olarak hükümetlerin olumlu, yapıcı hemen hiçbir adım atmadıklarını ve bu nedenle inandırıcılıklarını kaybettiklerini göstermektedir.
* Alevi – Bektaşiler Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olmaktan gurur duymaktadırlar ancak giderek daha yoğun bir şekilde onlara ‘üvey evlat’ gibi bakan ve hiçbir taleplerini dikkate almayan bir hükümetle yönetildiklerini düşünmektedirler. Gündelik hayatta görülen mahalle baskısından en çok zarar gören kesim Alevi ve Bektaşilerdir.

‘Diyanet ayrım yapıyor’
* Alevilerin genel kanaatine göre kamusal alanda ayrımcılık, ötekileştirme ve tasfiye hareketi kapsamına giren örnekler hemen her iktidar döneminde uygulanmış olmakla beraber son zamanda bu konudaki rahatsızlıkları ciddi şekilde artmıştır.
* Alevi-Bektaşilere göre Diyanet, belli bir kesimin inancını temel alarak, bu kesimin inancını adeta tüm yurttaşlara egemen kılmakla görevli hale gelmiştir.
* Toplumsal alanlara verilecek isimlerde toplumun tümünün hassasiyeti gözetilmelidir. Örneğin, bir adım olarak 3. Köprü’ye verilen Y. Sultan Selim ismi yerine Yunus Emre gibi tüm toplumu kucaklayan isimler seçilmelidir.”

Bir önceki yazımız olan İddialar kamuoyunu alarma geçirdi! başlıklı makalemizde ahmet davudoğlu, ankara ve diplomasi trafiği hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *