3 kadın dünyanın parasını yönetebilir

ABD Başkanı Barack Obama tarafından resmen Fed Başkan adayı olarak gösterilen Janet Yellen’ın, adaylığın Senato tarafından da onaylanırsa Amerikan Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olacak. Ancak Yellen, devlerin parasına yön veren ilk kadın olmayacak… Yellen, IMF Başkanı Lagarde ve Avrupa Birliği’nde “paranın patronu” olarak görülen Alman Başbakanı Merkel ile beraber, bir anlamda “dünyanın parası”na yön verecek.
Yellen, Türkiye saatiyle önceki gece, ABD Başkanı tarafından Fed’in başına resmen aday gösterildi. Adaylık açıklaması nedeniyle Beyaz Saray’da düzenlenen törende konuşan, Fed Başkanı olarak en yüksek istihdamı, fiyat istikrarını ve sağlam finans sistemini destekleyeceğini söyledi. Yellen, “Önümüzde uzun bir yol var. Hâlâ işsiz ve borçlarını nasıl ödeyeceğini, ailesini nasıl geçindireceğini bilmeyen çok sayıda Amerikalı var” dedi.


Twitter’dan kutlama
Yellen, adaylığı Senato tarafından da onaylanması halinde resmen göreve gelmiş olacak. Bu da, dünya ekonomisinin üç önemli koltuğunda kadınların bulunması anlamına gelecek.
Avrupa’daki euro krizi döneminde kurtarma paketlerinin ön kritik karar vericisi olan ve bir anlamda Avrupa’nın para politikasına yön verdiği yorumları yapılan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yanı sıra IMF Başkanı Christine Lagarde, Yellen ile birlikte dünya ekonomisine ve dünyanın parasına yön veren üç kadın olacak.
Öte yandan IMF Başkanı Lagarde, Yellen’ın Obama tarafından aday gösterilmesinin ardından, şahsi Twitter hesabından bir kutlama mesajı attı. Lagarde, “Janet Yellen’ı Fed koltuğuna adaylığı dolayısıyla kutluyorum. Bu çok önemli görev için mükemmel bir seçim” ifadesini kullandı.

43 kelimelik mesaj
Başkan Obama’nın resmi açıklamasından yaklaşık bir saat sonra, Fed’in 8 yıldır başkanlığını yürüten Ben Bernanke’den ilk mesaj geldi. Bir anlamda “ilk veda” olarak nitelenen mesajın sadece 43 kelimeden oluşması dikkat çekti.
Bernanke, mesajında, “Başkan Obama meslekdaşım ve arkadaşım Janet Yellen’ı Merkez Bankası başkanlığına aday göstererek muhteşem bir şeçim yapmıştır. Janet, bu görev için, akademik referanslarının yanında güçlü liderliği ve politika yapıcılığıyla fevkalade üstün bir kabiliyet ve donanıma sahiptir” ifadesini kullandı.
Bernanke’nin bu kadar kısa bir mesaj yayınlamış olması, Amerikan basını tarafından garip karşılanırken, Kanada Merkez Bankası da geri kalmadı. Dün 74 kelimelik bir mesaj yayınlayan Kanada Merkez Bankası, Yellen ve Bernanke’yi kutladı.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç kredisi ve kredi kartı borçluları başlıklı makalemizde Finansal İstikrar Raporu, İhtiyaç kredisi ve İhtiyaç kredisi borçları hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *