28 Şubat davası gergin geçti

28 Şubat soruşturması sırasında “kaçma şüphesi” nedeniyle yaklaşık 17 aydır tutuklu bulunan ve önceki gün tahliyelerine karar verilen sanıklar, özgürlüklerine kavuştuktan hemen bir gün sonra duruşmaya geldi. Tahliye edilen sanıklardan sadece üçü duruşmaya katılmadıb. Katılmayan sanıkların da solunum, böbrek ve Parkinson gibi hastalıkları bulunduğu öğrenildi. Tutuklu sanıklardan MHP Milletvekili, emekli Korgeneral Engin Alan’ın, iddianame okunurken, William Blum’un “Emperyalizmin En Ölümcül Silahı Demokrasi Yalanı” kitabını okuduğu görüldü.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen 28 Şubat davası duruşmasına, önceki gün tahliyesine karar verilen sanıklardan Hikmet Köksal, Ahmet Çörekçi, Çetin Saner, İzzettin İyigün, Hakkı Kılınç, Abdullah Kılıçarslan ve Kemal Gürüz katılırken, tahliye edilen sanıklardan Teoman Koman, İlhan Kılıç ve Kamuran Orhon gelmedi. Gelmeyen sanıklardan Orhon’un böbrek, Kılıç’ın solunum, Koman’ın da parkinson hastalığı nedeniyle sağlık raporu bulunduğu öğrenildi. Mahkeme, önceki günkü duruşmada tutuklu bulunan 9 sanığın, yaşları, dosyaya sunulan rapor ve belgeler ile gözlemlenen sağlık durumları, tutuklu kaldıkları süre nazara alınarak tahliyelerine karar vermişti. Koman da, daha önceki duruşmalar sırasında fenalaşmış ve mahkeme heyeti tarafından sağlık koşulları gerekçesiyle tahliye edilmişti.

Alan kitap okudu
Duruşma sırasında tutuklu sanıklardan Engin Alan’ın, iddianame okunurken William Blum’un “Emperyalizmin En Ölümcül Silahı Demokrasi Yalanı” kitabını okuduğu görüldü. Duruşmada, Çetin Dizdar’ın avukatı Ulvi Tunç, Genelkurmay Başkanlığından, “İrtica Konusunda Alınacak Tedbirler” konulu toplantıya katılanların isimlerinin sorulması ara kararına atıfta bulunarak, “Biz bu konuda, tahliye talebimizi içeren dilekçede, Genelkurmay’ın ilgili belgeye ilişkin cevabını mahkemeye sunduk. Müvekkilim bu toplantıda yoktu. Tahliye talebini yineliyoruz” dedi. Müştekilerden Avni Öztürk’ün avukatı Mustafa Polat ise önceki gün 9 sanığın tahliye edilmesine itirazda bulundu.

Şapkayı fırlattı
Öte yandan mahkeme salonu dışında ilginç bir gelişme yaşandı. Müşteki avukatlarından Müşir Deliduman, verilen arada mahkeme salonu dışında, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i kastederek, “Demirel’in de burada olması gerekir” dedi ve kafasındaki şapkasını havaya fırlatması dikkati çekti.

Bir önceki yazımız olan Erdoğan'dan Feyzioğlu'na cevap geldi başlıklı makalemizde ecep tayyip erdoğan, erdoğanr ve feyzioğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *