28 Şubat Milli Güvenlik Kurulu tutanakları

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, devlet sırrı niteliği taşıyan, 28 Şubat 1997’deki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısına ilişkin tutanakların bir bölümünü, sadece hâkimlerin incelemesi kaydıyla gönderilmesine rağmen tutanağa geçirerek açıklaması tartışma yarattı.
28 Şubat davasına bakan Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, MGK Genel Sekreterliği’ne yazı yazarak, 28 Şubat 1997’de yapılan toplantıya ait tutanakları istedi. Daha önce tutanakları sadece naip hakimlerin inceleyebileceğini mahkemeye bildiren MGK Genel Sekreterliği de toplantı tutanaklarını gönderdi. Mahkeme, tutanakların incelemesi için üye hakimler Süleyman Köksaldı ve Hakan Oruç’u görevlendirdi.
İki naip hâkim, CMK’nın 125. maddesi kapsamında “devlet sırrı” niteliğinde bilgileri içeren MGK tutanaklarını inceledikten sonra 28 Şubat davasında sanıkların suçlandığı “darbeye teşebbüs etmek” iddialarını aydınlatabilecek olan kısımlarını tutanağa tek tek yazdı. CMK’nın 125. maddesine göre, devlet sırrı niteliğindeki bilgileri içeren belgelerin, mahkeme hakimi veya heyeti tarafından inceleneceği ve bu belgelerde yer alan ve sadece yüklenen suçu açıklığa kavuşturabilecek nitelikte olan bilgilerin, hâkim veya mahkeme başkanı tarafından tutanağa kaydedileceği belirtiliyor.

Kozmik oda kararı
İki hâkimin hazırladıkları tutanağa MGK kararlarındaki çok gizli bilgileri aktarması, devlet sırrı kavramının ihlal edilip edilmediği tartışması başlattı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddialarını da içeren ve kamuoyunda “Kozmik Oda” olarak bilinen soruşturma sırasında, devlet sırrı niteliğindeki belge ve bilgilerin bulunduğu Seferberlik Tetkik Kurulu’ndaki iki kozmik odada inceleme yapılmıştı. Genelkurmay Başkanlığı, iki odada “kozmik” gizlilik derecesinde bilgilerin bulunduğunu öne sürerek, arama kararına itiraz etmiş, ancak Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Ocak 2010 tarihli kararıyla, devlet sırrının mahkemeye karşı gizli tutulamayacağının açık olduğu gerekçesiyle aramaya izin vermişti.
İki naip hâkimin hazırladığı tutanakta, Erbakan’ın 28 Şubat 1997’de Çankaya Köşkü’nde yapılan toplantının ardından hazırlanan 406 sayılı MGK kararını imzaladığı bilgisi de yer aldı. Tutanağın 3. maddesinde, MGK’nın 406 sayılı “gizli” ibareli kararı madde madde yazıldıktan sonra, şu ifadelere yer verildi:

Tutanaktaki imzalar

“Bu kararın altında dönemin Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı ile kurulun asker kökenli üyeleri olan Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Kara Kuvvetleri Komutanı Hikmet Köksal, Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya, Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Çörekçi ve Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman’ın imzalarının bulunduğu görülmüştür.”
Tutanakta, 28 Şubat 1997 tarihli MGK toplantısından sonra 406 sayılı MGK kararına ek olarak 2 sayfa 18 maddeyi içeren, “Rejim aleyhtarı irticai faaliyetlere karşı alınması gereken tedbirler” başlıklı belgenin, dönemin MGK Genel Sekreteri Hava Orgeneral İlhan Kılıç tarafından imzalandığı ve 28 Şubat 1997’deki toplantıdan 6 gün sonra 6 Mart 1997 tarihli yazı ile Kılıç tarafından gereği için Başbakanlığa, bilgi için Genelkurmay Başkanlığı’na, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne, MGS. Başkanlığı’na gönderildiği ifade edildi.

Bir önceki yazımız olan Elif Yavuz ve sevgilisi Langdon sarılarak ölmüş başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *