2020’nin otomobilleri!

Kazalara çare bulmak, daha güvenli bir trafik yaratmak için çabalayan otomotiv üreticileri, “sürücüyü yolcu yapacak” sistemler üzerinde çalışmaya hız verdi. Mercedes’in üreticisi Alman Daimler de, “kendi gidebilen” otomobil satışına 2020’de başlayabileceğini açıkladı.
Google tarafından denenen, otomotiv teknolojileri üreticisi Bosch’un yıllardır üzerinde çalıştığı “kendi kendine giden otomobil” fikri, otomotiv sektöründe daha fazla taraftar bulmaya başladı. “Otonom sürüş” olarak nitelenen bu teknolojiye sahip otomobilleri piyasaya sunabileceğini açıklayan Nissan ve General Motors’a son olarak Daimler katıldı. Bu donanıma sahip otomobillerini, 2020’ye kadar piyasaya sürebileceğini açıklayan Daimler, “direksiyon başındaki sürücüleri yolcu yapmak” amacıyla harekete geçtiğini açıklayan üreticiler kervanına katıldı.
Mercedes ve Smart markalarının üreticisi Daimler’in Geliştirme Bölümü Başkanı Thomas Weber, Frankfurt Otomobil Fuarı öncesi yaptığı açıklamada, “Seri üretim otomobillerde otonom fonksiyonlara sahip donanımlar sunan ilk üretici olmak istiyoruz. Bunu da, birkaç yıla kadar yapacağımıza emin olabilirsiniz” dedi.

Daha güvenli olacak
Sürücülerin direksiyon başında mesajlaşma ya da telefon konuşmalarını rahatlıkla yapabilmelerini sağlamayı, yaşlılara da araç kullanmada daha fazla özgürlük vermeyi amaçlayan sistem, BMW, Volvo, Nissan ve General Motors gibi şirketlerin de gündeminde. Japon üretici Nissan’ın CEO’su Carlos Ghosn, markanın 2020’ye kadar “otonom” araç teknolojisini tüketicilere sunmaya başlayacağını açıkladı. Ghosn, teknolojinin geliştirilmesi ve testleri için film platosunu andıran merkezin inşasını sürdürdüklerini anlatırken, bu otomobilleri “uçuk kaçık olmayan” fiyatlarla satmak istediklerini söyledi.
Dünya otomotiv devlerinden General Motors da, geçen haftalarda benzer bir açıklama yaparak, abartılı fonksiyonlara sahip olmayan, ancak en azından sürücü direksiyonu bıraktığında şeritten ayrılmayan, öndeki araçla güvenlik mesafesini koruyan, gerekirse durup kalkabilen bir aracı 5-6 yıl içinde piyasaya sunabileceğini bildirmişti.

3 saniyede 100 kilometreye çıkıyor
Frankfurt’ta bu yıl sürücüsüz otomobiller tartışılırken, fuarın gözdesi hemen herkesin sürmek isteyeceği Ferrari 458 Speciale… Güçlü modeli 458 Italia’yı farklılaştıran ve ödüllü motorunun gücünü de 605 HP’ye yükselten Ferrari, Frankfurt’ta 458 Speciale’yi tanıtacak. Ferrari 458 Speciale, 0’dan 100 km/s hıza 3.0 saniyede çıkarken, 0-200 km/s hızlanmasını da 9.1 saniyede gerçekleştiriyor.

Akıllı sensörlerle kaplı
Google ve Bosch tarafından halen testleri devam eden bu teknoloji, akıllı sensörler ve 360 derecelik açıyla etrafı tarayabilen kameralar ve GPS sistemi aracılığıyla çalışıyor.
Örneğin Bosch’un geliştirdiği sistemde, araç, kameralar sayesinde etrafı sürekli tararken, GPS aracılığıyla gidilecek yolu ve yolun tüm özelliklerine bilgileri aracın elektronik sistemlerine aktarıyor. Araç, bu sayede virajları, hız limitlerini bildiği gibi yoldaki işaretleri, hatta trafik ışıklarını da görüp ona göre davranıyor. Kamera ise yoldaki diğer araçları ve yayaları fark edebiliyor, gerektiğinde fren yapıyor ya da tamamen duruyor. Sistem otomobilin kontrolünü devraldığında gerekirse sollama bile yapabiliyor.
Bazı ülke ve kentlerde bu sistemlere sahip araçlar izin özel izinler çıkartılması aşamasına da gelinirken, sürücülerin yolcu konumuna düşmeyi isteyip istemeyeceği konusu da tartışılmaya devam ediliyor. Daimler, tüketicilerin bunu hemen kabullenmeyebileceğini, belirli aşamalardan geçilmesi gerektiğini belirtiyor.

Marchionne’nin iptali şaşırttı
Fiat’ın patronu Sergio Marchionne’nin basın toplantılarına katılamayacağının açıklanması Avrupa basınını şaşırttı. Marchionne’nin “Öngörülemeyen son dakika işler” nedeniyle gelemeyeceği belirtilirken, kulislerde bunun Chrysler’ın hisse alımıyla ilgili olabileceği dillendirildi. İkinci nedenin ise, Alfa Romeo markasının ayağa kaldırılmasını sağlayacak planlarda oluşan gecikme olabileceği söyleniyor.

Avrupa dışında fabrika arıyor
Alman üretici BMW’nin Başkanı Norbert Reithofer, Avrupa dışında ek bir fabrika arayışında olduklarını tekrarladı. Fabrikanın nerede kurulacağına ilişkin karar verilmesi gerektiğini belirten BMW Başkanı, Brezilya’da üretim için girişimleri olduğunu hatırlattı. BMW Başkanı, benzer bir düşünceyi birkaç yıl önce de dile getirmiş, adaylar arasında Türkiye’nin de olabileceğini ifade etmişti.

Bir önceki yazımız olan Olimpiyatları iyi ki vermemişler! başlıklı makalemizde gesi parkı, istanbul 2020 ve masraflar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *