2020 olimpiyatları dünya manşetlerinde

THE GUARDİAN: “İstanbul, Taksim Meydanı protestolarına verilen tepki ve doping skandalları dahil, bir dizi sorunlarla karşı karşıyaydı.”

THE TELEGRAPH: “Japon başkenti, Madrid ve İstanbul’u buharlaştırdı. İstanbul, oylamanın ilk turunda İspanyol rakibini dramatik biçimde yendikten sonra şok edici bir zafer elde etmekle tehdit etmişti.”

INDEPENDENT: “Türkiye’nin adaylığı, coğrafi olarak zaten Avrupa ile Asya’yı birbiriyle bağlayan İstanbul’un etkinliklere ev sahipliğini yapan ilk Müslüman kenti olarak Olimpiyatların aracılığıyla dünyayı birleştirebileceği fikrine dayanıyordu. Ancak bir süre önce kentte meydana gelen protestolara ve onlara otoritelerce verilen sert yanıtın adaylığa zarar vermiş olmasından korkuluyor.”

NEWSWEEK: “Türkiye’nin en büyük kenti sadece oyunları finanse etmek için 19 milyar dolar civarında harcaması gerekiyordu. Aynı zamanda “Birlikte Köprüler Kuralım” logosunun ima ettiği gibi ülke sıcak bir istikrarsızlık bölgesinin yanında. Taksim Meydanı’ndaki protestocuların şiddetli biçimde bastırılmasının ardından kentin güvenliği de sorgulandı.”

WASHİNGTON POST: İstanbul’un adaylığıyla oyunların ilk defa olarak Müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkede düzenlenebileceğinin umut edildiğine işaret eden Washington Post ise, ancak İstanbul’un adaylığının, Türkiye ile ortak sınırı olan Suriye’deki mevcut kargaşadan “olumsuz etkilenmiş olabileceği” şeklindeki ifadeleri yansıttı.

Bir önceki yazımız olan Suriye'deki kimyasallar nereden geldi? başlıklı makalemizde Beşar Esad, esad ve kimyasal hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *