2015 Milli Piyango büyük ikramiyesi kaç TL?

Yılbaşı çekilişinden önceki son hafta sonunda eşini çocuğunu yanına alan, torununun elinden tutan tatil gününü Nimet Abla kuyruğunda geçiriyor. Yeni yılın büyük ikramiyesi denilince akla gelen ilk isim olan Nimet Abla’nın önünde yurtiçinden, yurtdışından ‘umut’ arayan pek çok insan bekliyor. 50 milyon liralık büyük ikramiye sırayı daha da artırmış. Biletlerin yüzde 80’i Türkiye genelinde satılırken, İstanbul bu işte önemli pay sahibi.
Çekilişe üç gün kala gittiğimiz Nimet Abla’yı cadde boyunca uzayan kuyruktan tanıyoruz. Gişe önüne yaklaştıkça sıra çoğalıyor ve genişliyor. Gişe önlerinde güvenlik görevlileri var ve girişte uyarı bantları çekilmiş.

Kuyrukta tatil keyfi…
Gişe önünden başlayan Kuyruk Mısır Çarşısı boyunca uzanıyor. Çalışan dokuz kişiye rağmen kuyruk bitmek bilmiyor. Nimet Abla’nın hemen etrafını çevreleyen seyyar satıcılar ise kuyrukta bekleyenleri ‘aynı biletleri’ sattıklarına ikna etmeye çalışıyor.
Etrafta, “Aynı bilet burada”, “kısmette varsa bizden de çıkar” sesleri yankılanıyor. Ama buna rağmen onlarca insan Nimet Abla gişesinin kuyruğuna girmeyi seçiyor.
Kuyrukta bekleyen Hasan Atlıcı, oğlu istediği için gelmiş. Kendisi ve çocukları için sırada bekliyor. Neden hemen yanındaki seyyar satıcılardan almadığını sorunca ise, “Buranın uğuruna inanıyoruz, doğru ya da yanlış ama şansımızı deneyeceksek Nimet Abla’dan deneyelim” diyor.
Sakine Türkmen ise eşi ve iki kızıyla sırada. Neredeyse bir kilometreye yaklaşan sıranın sonunda olmasına rağmen bekleyeceğini söylüyor. Türkmen, “Bugün eşimle tatil günümüz, çocukları gezdirmeye buraya getirdik. İznimizi bilet almak için harcayacağız, inşallah buna değer” diye konuşuyor.

Büyük ikramiye yarım ton ağırlığında

Milli Piyango İdaresinin yılbaşı özel çekilişinde vereceği 50 milyon liralık büyük ikramiye, 500 bin adet 100 liradan oluşuyor. 1 destenin ağırlığının 1.130 gram olduğu hesaplandığında, 100 liralık 500 bin deste, 550 kilogram ağırlığa karşılık geliyor. Sözkonusu 100 liralık banknotlar, uç uca eklendiğinde ise 77 kilometre uzunluğa ulaşılıyor.

2005-2006    20 milyon TL
2007-2008    25 milyon TL
2009    30 milyon TL
2010    35 milyon TL
2011    40 milyon TL
2012    45 milyon TL
2014-2015    50 milyon TL

Japonlar alıyor!

Nimet Abla gişelerini şu anda Nimet Abla’nın yeğeni Nimet Özden işletiyor. Özden’in verdiği bilgiye göre bu yıl geçen yıla göre bilet satışlarında yüzde 6 artış olmuş. Eminönü-Sirkeci’nin yanı sıra Bakırköy şubesi de olan Nimet Abla’da tüm şubelerin bilet yetiştirmeye çalıştığını belirten Özden, “Önlemimizi aldık son güne kadar yetecek” diyor. Bölgeyi gezmeye gelen turistlerin de Nimet Abla kuyruğuna girdiğini vurgulayan Özden, en çok Uzakdoğulu turistin bilet aldığını, Arap turistlerin ise ikinci sırada geldiğini anlatıyor.

50 milyon TL kime çıkacak?

Son 10 yıldır yapılan çekilişlerde dörde bölünen büyük ikramiyeyi en çok kazanan il İstanbul oldu. 14 kez büyük ikramiyeye ortak olan İstanbul’u, 4’er kez ikramiye çıkan Ankara ve Adana ile 3 kez ikramiye çıkan İzmir takip etti. Son 10 yılda yılbaşı çekilişlerinde en çok çıkan rakam ise “3” oldu. Toplam 12 kez çıkan “3” rakamını, 10 kez çıkan “2”, 9 kez çıkan “1”, 7  kez çıkan “7” ve 6 kez çıkan “4”, “5” ve “6” takip etti.

Online ‘Nimet Abla’

Nimet Özden her yıl yurtdışından ve yurtiçindeki şehirlerden yüzlerce kargo ve mektup aldığına dikkat çekiyor. Bunların çoğu bilet almak isteyenler, bir kısmı ise satmak için istiyor. Özden, çareyi internet sitesi kurmakta bulmuş. Siteye üye olanların adreslerine biletleri gönderiliyor.

DUYGU ERDOĞAN – MİLLİYET

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *