2014 Dünya Kupası’nın unutulmayanları

2014 Dünya Kupası yıldızlaşan futbolcular ve Brezilya’nın uğradığı hezimetle uzun yıllar hatırlanacak. İşte turnuvadan akılda kalanlar ve spor yazarlarının final tahminleri

Dünya Kupaları tarihi hakkında ahkam kesmek için çok gencim. Bir aydır Dünya Kupası’nı yayınlayan TRT’nin yorumcusu Ömer Üründül, Arjantin-Hollanda arasındaki yarı final maçını yorumladığı sırada 2014 Dünya Kupası’nın dokuzuncu turnuvası olduğunu söylemişti. Tabii ki Üründül spor yazarı olarak yerinde izlediği turnuvalardan bahsediyordu. Benimse aklım başımdayken izlediğim ilk turnuva 1994’teydi. Yani 2014 Dünya Kupası benim -yine evimden- izlediğim beşinci Dünya Kupası oldu. Fakat bu beş turnuvadan da anlatacak bir şeyler bulabiliyor, Maradona’yı 1994’te sahada görmemle övünebiliyorum.

Bu skora hiç kimse inanmaz
Bugün oynanacak Almanya-Arjantin final maçının ardından yine “Bu kez yerinde seyredeceğim” diyerek planlar kuracağım dört yıl beni bekliyor. Fakat bu kez önümüzdeki yıllarda anlatacağım daha çok şey var 2014 Dünya Kupası’ndan kalan. Henüz 22 yaşındaki Kolombiyalı James Rodriguez’in nasıl sivrildiğini, İspanya’nın nasıl ilk turda elendiğini ya da İtalya ve tabii ki “Başbakan Pirlo”nun bizi nasıl hayal kırıklığına uğrattığını “Dünya Kupası anıları” olarak hafızama aldım. Fakat bu Dünya Kupası’nda öyle bir maç
vardı ki 30 sene sonra kime anlatsam inandıramayacağım.
Tabii ki Brezilya ve Almanya arasında oynanan yarı final karşılaşmasından bahsediyorum. Uruguay’ın Maracana’da Dünya Kupası’nı kaldırmasıyla başlayan ve 64 yıl süren “1950 Sendromu”nu Brezilyalılara unutturacak maç… 1-7’lik hezimet…
Bu maçın “sendromu” da herhalde bir 60 sene bitmez…
Rusya’da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası’na daha uzun bir zaman var. O zamana kadar aklımızı meşgul etsin diye bu turnuvanın istatistiklerini ve “en”lerini derledik. Spor yazarlarına da 2014 Dünya Kupası’nın nasıl geçtiğini ve final tahminlerini sorduk…

2014 Dünya Kupası istatistikleri

* En çok gol atan futbolcu: James Rodriguez / Kolombiya – 6
* En çok mesafe kateden futbolcu: Wesley Sneijder / Hollanda – 69 bin 573 metre
* En çok isabetli pas veren futbolcu: Javier Mascherano / Arjantin – 478 (% 86.6)
* En çok kurtarış yapan kaleci: Sergio Romero / Arjantin – 15
* En çok gol pozisyonunun yaşandığı maç: Belçika – ABD – 52
* En çok isabetli pasın atıldığı maç: Hollanda – Arjantin – 1457
* En sert maç: Hırvatistan – Yunanistan – 6 sarı, 1 kırmızı kart

Not: Fifa.com Dünya Kupası istatistiklerine dün oynanan üçüncülük ve bugün oynanacak final maçı dahil değildir.

Kırılan rekorlar

* Alman futbolcu Miroslav Klose, 1-7 sonuçlanan Brezilya maçında attığı golle 16 gole ulaşarak Dünya Kupaları tarihinin en golcü futbolcusu oldu. Bir önceki rekor 15 golle Brezilyalı Ronaldo’ya aitti.
* Bir dönem Galatasaray’ın da kalesini koruyan Kolombiyalı Faryd Mondragon, Japonya maçında oyuna girerek
Dünya Kupası’nda forma giyen en yaşlı futbolcu oldu. 43 yaşındaki Mondragon, 1994 Dünya Kupası’nda 42 yaşındayken forma giyen Kamerunlu Roger Milla’nın rekorunu kırdı.
* Ev sahibi Brezilya ile Almanya arasında oynanan yarı final maçı 1-7’lik skorla tarihe geçti. Daha önce yarı finallerde alınan en farklı galibiyetler 6-1’lik skorlarla 1930’da Arjantin’in ABD; Uruguay’ın Yugoslavya; 1954’te ise Federal Almanya’nın Avusturya karşısında aldığı galibiyetlerdi.
* Almanya ve Arjantin bugün oynanacak maçla birlikte üçüncü kez Dünya Kupası finalinde karşılaşmış olacaklar. 1986’da Meksika’da gerçekleşen turnuvada Arjantin, 1990’da İtalya’da gerçekleşen turnuvada ise Almanya kupaya uzanmıştı.
* Bu sayfa hazırlanırken 2014 Dünya Kupası’nda 167 gol atılmıştı. Eğer bu akşam oynanacak finalle birlikte bu sayı 172’yi bulursa 2014 Dünya Kupası en çok gol atılan turnuva olarak tarihe geçecek. Bir önceki rekor 171 golün atıldığı 1998 Dünya Kupası’nda kırılmıştı.

SPOR YAZARLARININ FAVORİSİ: ALMANYA

“Messi’yi seviyorum ama…”

Atilla Gökçe
Doğuştan Brezilya hayranı olanlara çok şaşırıyorum. 1958’in
ya da 1970’in şampiyon kadrosu, evet, âşık olunacak kadar güzel futbol oynuyordu. Sonraki Brezilyalar ise o mirası taşıyamadı. Almanya 2002’den sonra çok önemli sosyal ve sportif hamleler yapmıştı. Karşılığını aldılar. Bu sosyal hamlelerin en önemlisi Polonya asıllı Klose’nin yanına Türk asıllı Mesut ve Tunus asıllı Khedira’yı yerleştirmeleri ve bütün Almanya’yı kucaklamalarıydı.
Almanya hem sisteme hem de yaratıcılığa dayalı bir futbol oynuyor. 1974’te ve 1990’da şampiyon olan mekanik Almanya’dan çok farklılar. Sanki içlerine biraz Akdeniz havası çekmiş gibiler. Bu haliyle Almanya her kültürün sevebileceği bir takım haline geldi. Messi’yi seviyorum ama finalin favorisi Almanya’dır. Finalin de Almanya lehine 3-2 sona ereceğini düşünüyorum.

“İlham verici bir turnuva”

Bağış Erten
Çok spekteküler bir başlangıcı olan ama sonrasında inişli çıkışlı, yine de en azından 1998’den bu
yana en iyi kupayı izledik. Bu sadece atılan gol sayısına bağlı değil.
Geri düşen takımların maç kazanma sayısı, topun oyunda kaldığı süre, yeni taktikler, farklı dizilişler…
Tüm bu açılardan tatmin edici bir kupaydı. Zaten Dünya Kupası’nın en önemli özelliği budur.
Teorik futbol adına önemli
patikalar açar, ekoller yaratır.
Bu açıdan 2014 Dünya Kupası’nın ilham verici bir turnuva olduğunu söyleyebiliriz. Finalde Messi ve Almanya’yı tutuyorum.

“O stadı yıkarlar”

Banu Yelkovan
Bu Dünya Kupası atılan gol sayısıyla, kalecilerin performansıyla, daha ilk turdan elenen ve futbol anlayışlarını gözden geçirmeleri gereken devleriyle; James Rodriguez’in performansı ve tabii ki 7-1’lik yarı finaliyle çoktan tarihe geçti. Finalde kim kazanırsa kazansın hikayesi olacak. Ama turnuva başından bu yana gösterdiği performans bakımından Almanya kazanmayı daha çok hak ediyor. Tabii Arjantin ve Messi finalde bizi şaşırtacak bir performans ortaya koyabilir. Brezilya kendi evinde kupa kazanamama geleneğini sürdürdü. Ama Uruguay’dan sonra diğer ezeli rakibi Arjantin de Maracana’da kupayı kaldırırsa sanırım o stadı yıkarlar. Final tahminim 3-1 Almanya.

“Almanya kupaya çok yakın”

Bülent Timurlenk
Dünya Kupası tarihinde hiç olmadığı kadar Almanya bu finalin favorisi. Brezilya’yı tarihi hezimete uğratan kadronun karşısında yarı finalde ortalıkta görünmeyen Messi’nin şapkadan tavşan çıkarması lazım. Arjantin kör topal finale geldi ama Almanya Güney Amerika’da Dünya Kupası’nı kazanan ilk Avrupalı olmaya çok yakın. Final için skor tahminim: 3-1.

“Brezilya’nın yiyeceği ekmek çok”

Ercan Güven
Malumun ilamı olsa da patentini Selim Soydan’ın aldığı “özlü söz” ile başlayalım: İyi futbol iyi futbolcularla oynanır… Bireysel yetenek ve zekaları bir yana koyarsanız, hezimetle zafer arasındaki parametrelerin tümü yüzde 20’yi geçmez. Brezilya işte bu yüzde 20’ye tosladı. Açık konuşalım, Dünya Kupası’nın “muhtemel şampiyonu” Almanlar, Brezilya’yı mesela 2-1’le geçseydi, bu turnuva ne böylesine renkli ne de öğretici olabilirdi. Brezilya’nın yiyeceği daha çok fırın ekmek var! Bizden bile birkaç ekmek almalılar. Bize baksınlar ve halkın bir kesimi turnuvayı istemez, takımı beğenmez, hocayı hiç tutmazken nasıl elinden gelenin iyisini yapacaklarını öğrensinler.

Fırat Karadeniz

Bir önceki yazımız olan Almanya Brezilya Dünya Kupası maçındaki ilginçlikler başlıklı makalemizde almanya, almanya brezilya 2014 ve brezilya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *