2013 yılında kaç kişi evlendi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 yılında evlenen çiftlerin sayısının bir önceki yıla göre yüzde 0.6 azalarak 600 bin 138 olduğunu, buna karşılık aynı dönemde boşanan çiftlerin sayısının ise bir önceki yıla göre yüzde 1.6 artarak 125 bin 305’e yükseldiğini açıkladı. Uzmanlar, evlilikte “biz” kavramını kadınların devam ettirdiğini ancak ekonomik olarak özgürleşen kadınların daha kolay boşanma kararı alabildiklerini söyledi.
TÜİK’in ’Evlenme ve Boşanma İstatistikleri 2013’ araştırmasına göre, 2013 yılında evlenen çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 0.6 azalarak 600 bin 138 oldu. Buna karşılık aynı dönemde boşanan çiftlerin sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 1.6 artarak 125 bin 305’e yükseldi. Bu verilere göre, 2012 yılında yüzde 1.64 olan boşanma hızı, 2013 yılında hafif artışla yüzde 1.65 düzeyine çıktı. Buna karşılık 2012 yılında yüzde 8.03 olan evlenme hızı ise 2013 yılında yüzde 7.89 düzeyine kadar geriledi.

Evlenme hızında Adıyaman lider
TÜİK’in verilerine göre, 2013 yılında en yüksek evlenme hızı yüzde 8.63 ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde görüldü. Bu bölgeyi yüzde 8.49 ile Kuzeydoğu Anadolu bölgesi ve yüzde 8.47 ile Ortadoğu Anadolu Bölgesi izledi. En düşük evlenme hızı ise yüzde 6.78 ile Doğu Karadeniz bölgesinde görüldü. Evlenme hızının 2013 yılında en yüksek olduğu il yüzde 10.12 ile Adıyaman oldu. Adıyaman’ı yüzde 10.10 ile Kilis, yüzde 9.97 ile Ağrı izledi. Evlenme hızının en düşük olduğu iller ise yüzde 6.14 ile Kastamonu ve Tunceli oldu.
2013 yılında en yüksek boşanma hızı ise yüzde 2.25 ile Ege bölgesinde görüldü. Ege’yi yüzde 2.08 ile Batı Anadolu bölgesi ve yüzde 1.93 ile İstanbul izledi. En düşük boşanma hızı ise yüzde 0.61 ile Ortadoğu Anadolu bölgesinde görüldü. Boşanma hızının 2013 yılında en yüksek olduğu il yüzde 2.70 ile Antalya oldu. Antalya’yı İzmir, Muğla izledi. Boşanma hızının en düşük olduğu il ise yüzde 0.14 ile Hakkari oldu.

Uzmanlar ne diyor?

Doç. Dr. Armağan Samancı (Psikiyatrist): “Kadın bireyselliğini kazandıkça maddi özgürlüğünü kazandıkça, sorunlu ilişkide boşanma kararı alınabiliyor. Verilerde de gördüğünüz gibi neden en yüksek evlenme hızı Güneydoğu bölgesinde? Bırakın kadının ekonomik olarak özgürlüğünü kazanması, kadının kadın olarak kimliğini bulmasında o bölgede zorluklar var. Bu nedenle orada kolay kolay boşanamıyor.”

‘Bireysellik evliliği bitiriyor’
Dr. Murat Dokur (Aile ve Evlilik Terapileri Derneği Başkanı, Psikiyatrist): “Evlenme birliktelik ihtiyacının, boşanma ise genellikle bireysellik ihtiyacının ön aldığı niteliktedir. Bu yüzden, daha muhafazakar olan Doğu bölgelerinde evlilik yönünde artış, bireyselliğin giderek önem kazandığı batı bölgelerine göre, bu sebeple daha çok olabilir. Tek başına yaşayabilir olmak, evlenme ihtiyacının daha geride tutulmasına yol açar.”
Eda Gökduman (Psikolog): “Hızla modernleşen yaşam ve buna bağlı oluşan stres faktörleri evliliğin korunmasını engelliyor. Evliliğinde sorun yaşayan kişi, evli olmadan da yaşamına maddi manevi olarak devam edebileceğine inanıyorsa boşanma kararını daha hızlı verebiliyor. Geleneksel bir çevrede yaşayan veya maddi bir güvencesi olmayan bir kişinin boşanmayı gerçekleştirmesi daha zor oluyor..”
Pınar Ersöz Tezer (Psikolog): “Boşanmalar sağlıksız bir ilişkide sorun olarak görülmemeli. Kadınlar artık boşanmalardan korkmuyor. Maddi açıdan da güçlenen taraf ‘Artık boşanan çiftler de oluyor’ algısıyla korkmayarak boşanabiliyor.”

ESENGÜL DEMİRBAŞ

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *