2013 TEOG’da çıkan sorular

TEOG 2013‘te hangi soruların çıktığını merak ediyorsanız Milliyet’te yayınlanan bu habere dikkatlice okuyun… İşte 2013 TEOG‘da çıkan sorular ve soru türleri…

Geçen yıl TEOG kapsamında düzenlenen ortak sınavlar genel itibariyle çok kolaydı. Testlerde ayırt edici soru yok denecek kadar azdı. Bu yıl sınava girecek öğrencilere fikir vermesi açısından geçen yıl sınav sonrası yapılan yorumları sizler için derledik.

Türkçe’de sürpriz yoktu
Türkçe soruları genelde kolaydı ve müfredata uygundu. Okuma, yazma ve dil bilgisi öğrenme alanlarına ait kasım ayı sonuna kadar işlenen kazanımlara yer verildi. Ayırt edici, zor diye nitelenebilecek bir soru yoktu. Ancak paragraf sorularının dikkatli okunması gerekiyordu. 13 soru anlam, beş soru dil bilgisi, birer soru da noktalama ve yazım konularını içeriyordu. Dilbilgisi soruları bilginin yorumla birleştirilmesini gerektirdiği için belirleyiciydi.

TEOG’un açılımı nedir? TEOG neyin kısaltması

Matematik testi kolaydı
Matematik’te sorular genel olarak derslerde işlenen konulardan geldi, yıllık plana uygundu ve sürpriz sorular yoktu. Sınavda temel bilgiyi ölçen sorular sıklıkla yer aldı. Yapılandırmacı yaklaşım çerçevesinde sorular çok az sayıdaydı. Fraktallar konusundan yöneltilen soru tartışmalıydı. Sınavda çok fazla işlem gerektirmeyen, anlaşılması kolay sorular yer aldı. İşlenen dört konudan biri olan histogram konusundan hiç soru gelmedi. Sorular ağırlıklı olarak üslü ve kare köklü sayılar konusundan geldi. Üslü sayılar 7, kare köklü sayılar 9, tekrar eden yansıyan ve dönen şekillerden 4 soru çıktı.

Din Kültürü bilgiye dayalıydı
Sınavda, belirtilen konularla ilgili bütün kazanımlardan soru yöneltildi. Öğrencinin bilgisini ve yorumlama yeteneğini ölçen sorulardı. Paragrafların çok dikkatli okunması ve seçeneklerle karşılaştırılması gerekiyordu. Sorular müfredata ve plana uygun hazırlanmış, soruların hemen hemen tamamı zekât, hac ve kurban ibadeti ünitesinden geldi, kaza ve kader ünitesinden de 2 soru vardı.

Fen, orta zorluktaydı
Fen ve Teknoloji testi genel olarak orta düzeyde sorulardan oluştu. Sorular sadece 8. sınıf kazanımlarından geldi. Sınavda 9 soru “Hücre Bölünmesi ve Kalıtım”, 11 soru “Kuvvet Hareket Ünitesinin Kaldırma Kuvveti” konusundan soruldu. Sorular çok net, anlaşılır ve kolaydı. Bazı soruların seçeneklerinin iyi kurgulanmamış olması özellikle akademik olarak iyi düzeyde olan öğrencileri zorladı. Bu yüzden sınavın seçiciliği azdı.

Tarih, yoruma açıktı
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavında soruların zorluk derecesi orta düzeydeydi, müfredata ve kazanımlara uygundu. Sınav geçmiş yıllarda uygulanan SBS sınav formatıyla büyük oranda benzerlik gösterdi. Tarihsel kavramların bilinmesi bazı soruların çözümünü kolaylaştırdı. Sorular, bilgiyi ölçmek yerine bilginin yorumlanmasına yönelikti.

İngilizce’de her üniteden soru geldi
İngilizce sınav soruları müfredata uygundu ve kazanım dışı soru yoktu. Her üniteden soru geldi. Geçen yıldan farklı olarak günlük hayattaki diyalogları anlama ve uygun karşılığı veren ifadeyi bulma tarzı sorulara ağırlık verildi. Bu sorular zor olmamasına karşın, dikkatli okumayı ve çıkarım yapmayı gerektiriyordu.

Bir önceki yazımız olan SAE İstanbul eğitimi hakkında birçok şey başlıklı makalemizde Audio Engineering, sae ve sae Audio Engineering hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. November 25, 2014

    […] 2013 TEOG’da çıkan sorular […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *