2013 Kıdem Tazminatı’nda son durum

29 October 2013 Tuesday, 11:44
Taşeron işçiye kıdem tazminatı

İşveren örgütleri TOBB ve TİSK, kıdem tazminatına lehlerine düzenleme isterken, Türk-İş, haklarda geri dönüşün genel grev nedeni olacağı yönündeki tavrını sürdürüyor.
Kıdem tazminatı düzenlemesine neşter atmak isteyen hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinden 10 Kasım’a kadar görüş istedi. TOBB’un görüşlerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletildiği öğrenildi. Önümüzdeki süreçte diğer konfederasyonların görüşlerinin de bakanlığa ulaşması bekleniyor.
Görüşler alınıyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, tarafların görüşleri alınmadan herhangi bir taslak hazırlığı içine girilmeyeceğini vurguluyor. Üst düzey bakanlık yetkilileri, taslak haline getirilen herhangi bir çalışma olmadığını belirtti. Seçimlerden önce olup olmayacağı belirsizliğini koruyan kıdem tazminatı düzenlemesinde tazminata esas gün sayısının düşürülmesine kesin gözüyle bakılıyor. Hükümet kanadı, kıdem tazminatına esas alınan yıllık ücret oranının yüzde 8’den yüzde 4’e indirilmesine sıcak bakıyor.
10, 15, 20 yıl…
Parasını 10, 15 ya da 20 yıl kıdem tazminatı fonunda tutan işçilere farklı farklı nemalandırmalar uygulanması da hükümetin sıcak baktığı hususlar arasında. Hükümet, parasını fonda çok tutana çok tazminat ödenmesinden yana. Tazminat alacak olanların en az 15 yıl ve 3 bin 600 prim günü çalışması gerektiği de öne çıkan hususlar arasında.
Bir diğer sorun da yeni sisteme geçişin zorunlu tutulup tutulmayacağı olacak. Halen çalışmakta olanların kıdeme esas alınan gün sayısının korunması, yeni sistem geldikten sonra bu oranların düşürülerek uygulanması seçenekler arasında öne çıkıyor. Yeni sisteme geçişte işçinin rızasının aranması da gündemde.

İstifa şartında anlaşmazlık

İşverenler, mevcut sistemin mutlaka değişmesi gerektiği görüşünde. TOBB, kıdem tazminatına esas olan gün sayısının yarı yarıya düşürülmesini, istifa eden işçiye de hiçbir şekilde fondan para ödenmemesini istiyor. TOBB, fondan tazminat çekilmesinin emeklilik ya da işten atılma şartına bağlanmasını, aksi halde işçilerin sık sık işyeri değiştireceğini belirtiyor. İşçi kesiminde ise Türk-İş ve DİSK, fona devire cepheden karşı çıkıyor. Türk-İş, kıdem tazminatı haklarında geri gidişin genel grev nedeni sayılacağı konusundaki tavrından geri adım atmıyor. Türk-İş, taşeron işçilerin kıdem tazminatı sorununun ise çözülmesini istiyor.

 

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yazın...

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE