2012 İstanbul Caz festivali konserleri

İstanbul Caz Festivali, her sene olduğu gibi yine pek çok zevke hitap eden zengin bir programa sahip. Klasik caz seviyorsanız da, fazla ‘caz’dan usanıyorsanız da, size göre bir konser mutlaka var.

‘Güzel onlu’ misali Caro Emerald

Renkleri ve endamı itibarı ile Akdenizli dilberleri anımsatan bir Hollandalı, Caro Emerald. Emerald 2008’de katıldığı bir televizyon programından sonra iyiden iyiye yankı uyandırdı. Düşük maliyetli Youtube klibinin de oldukça ses getirmesinin ardından ise gidişatın parlak olduğunu gören yapımcıları “Bu böyle tek parçayla olmaz” diyerek Emerald’a 1940 ve 50’lerden esintili 12 yeni parça hazırlıyorlar ve ok yaydan çıkıyor. Caz, tango, mambo esintili parçalarıyla Hollywood’un altın çağlarını anımsatan genç Emerald, “Back It Up” isimli ilk albümünün Hollanda’daki başarısından sonra aralarında Belçika, Lüksemburg, Fransa, İsviçre, Portekiz ve Yunanistan başta olmak üzere pek çok şehirde de ilgi çekince ülkelerdeki dağıtımcılarını buluyor. Ve ikinci albümü “Deleted Scenes From The Cutting Room Floor” albümü ve bu albümün single’larıyla günümüz müziğine ‘vintage’ misali lezzet katıyor. Haliç’e nâzır kabare nostaljisi yaşamak isteyen herkese uyar. Başlık yanıltmasın, Caro isminin çağrışımıyla ‘güzel onlu’ dedik ama sahnede dokuz müzisyen olacak.

İyi caz budur

Çikolata renkli iyi müzisyenlerin farfaralı geçitine lütfen hazır olunuz. Kadife sesi ve etkileyici performansıyla dinleyenleri kendine hayran bırakan Tanzanya kökenli Almanya doğumlu Lymbakio ile 15 yaşında akustik kontrbasa ilk dokunuşundan birkaç ay sonra harikalar yaratmaya başlayan 1984 doğumlu Esperanza Spalding’ten söz ediyoruz elbette. İlk olarak 17 yaşında okul grubu ile müzik yapmaya başlayan Lymbakio solistliğe folk, pop ve blues söylediği kendi grubunu kurarak başlamış. Bu grubuyla birlikte ilk stüdyo kaydını kazanacakları bir müzik yarışmasına katılmışlar. 1999’da müzik okulu giriş sınavları için aldığı piyano ve vokal dersleri ile hazırladığı caz repertuvarı aynı zamanda Berlin’de caz klüplerinde ufak konserler vermesine olanak tanımış. Bu tarihten sonra Lyambiko kendi adı ile dörtlüsünü kurarak bütün Almanya, Avrupa ve Amerika’da üst üste konserler vermiş. Henüz 16 yaşındayken Portland State University’den burs kazanan Esperanza Spalding ise 20 yaşındayken dünyanın en prestijli müzik okulu olan Berklee College of Music’te üç yıllık hızlandırılmış bir eğitimin ardından eğitmen olarak göreve başladı. Boston Jazz Society’den burs aldıktan sonra Chamber Music Society’yi kurdu. Melodiler enstrümanı ve sesiyle akıtan Spalding, 2011’de ‘En İyi Yeni Sanatçı’ Grammy’sini alarak bu dalda ödül kazanan ilk caz sanatçıs unvanını da elde etti. Spalding hem Oscar ödüllerinde hem de Nobel Barış Ödül Töreni’nde sahneye çıktığı gibi Prince’le de kayda değer işler yaptı. Festivalin gerçek cazseverler için en heyecan verici akşamlarından biri olacak kuşkusuz.

O kadar da tuhaf değil ama…

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Caz için Tuhaf Bir Yer” yaratıcı ve yenilikçi projeleri ile caz müziğine yeni ufuklar kazandıran müzisyenleri özgün mimari özellikleriyle öne çıkan farklı mekânlarda ağırlıyor. Gecenin ilk topluluğu, Avrupa cazının en önemli topluluklarından olan E.S.T. grubunun kurucularından perküsyoncu Magnus Öström’ün kendi adını taşıyan yeni grubu olacak. Sonrasında kadrosunda Stefon Harris, David Sanchez ve Nicholas Payton gibi üç usta cazcının yer aldığı Ninety Miles’ın vereceği konserle devam edecek gecenin kapanışını ise, Norveç’in yaratıcı elektronik-caz müzisyenlerinden Bugge Wesseltoft ve ‘arkadaşları’ İlhan Erşahin, Erik Truffaz, Joaquin ‘Joe’ Clauss’un vereceği konserle tamamlanacak. Üç konserin bir arada gerçekleşeceği bu gece Boğaz kıyısında Sakıp Sabancı Müzesi’nin güzel atmosferinde gerçekleşecek. Ve umarım geçen seneki kadar tuhaf olmayacak.

Trompetin ‘Till’ dediği nokta

Günümüzde smooth cazın en etkileyici isimleri arasında gösterilen Alman trompetçi Till Brönner daha 13 yaşındayken Louis Armstrong ve Charlie Parker dinleyerek cazdan etkilenmiş, Köln Müzik Akademisi`ne kaydolarak caz trompeti eğitimi almaya başlamış. Daha yirmili yaşlarına gelmeden, okula kaydolduktan sadece iki yıl sonra bir caz grubuna liderlik ederek klasik bir caz albümü kaydetmiş. Kısa bir süre sonra da Alman şarkılarını caz quartet formatına uyarlayarak albüm olarak yayınlamış. İlk solo albümü “Generations of Jazz”ı Ray Brown, Jeff Hamilton, Frank Chastenier ve Gregoire Peters gibi isimlerle kaydetmiş. 2006`da kaydettiği “Oceana” farklı bir kırılma yaşadığı albümdür. Larry Klein ile çalıştığı bu albüme konuk olarak Madeleine Peyroux, Luciana Souza, Carla Bruni eşlik etmiş. Aynı yıl katıldığı Montreux Jazz Festival`in de çok başarılı konser verdikten sonra Alan Broadbent ve Peter Erskine`li kadrosuyla ünlü klasik şarkıcı Thomas Quasthoff`lu “The Jazz Album” yayınlayıp Echo ödülü aldı. Kimi eleştirmenlerce bir çok farklı parçadan oluşan adamolarak tanımlanan Brönner sadece trompet çalmakla yetinmiyor. Aynı zamanda şarkıcı, aranjör, prodüktör ve besteci. Film müzikleri ve dünya müzikleri, bilhassa Bossa Nova konusunda bilirkişi. Pop müziğine ise her zaman omuz mesafesinde yakın durmuş biri. Kısacası TillBrönner’in yaptığı müziğin türüne “Achtung jazz” diyelim, çaldığı her saniyeye dikkat kesilelim.

‘Mavi kuş’ Antony Hegarty ve saz arkadaşları

Adını ilk kez 1998 yılında duyuran Antony and the Johnsons, 2005 yılında yayınladıkları “I am a Bird Now” adlı albümleriyle Mercury Ödülü’nü kazandı. 2009 yılında yayımlanan The Crying Light eleştirmenlerden büyük takdir toplarken, 2010’da yayınlanan Swanlights için beş yıldız veren The Sun Antony’yi ‘yaşayan en büyük seslerden biri’ olarak tanımladı. Birlikte müzik yaptığı isimler arasında Björk, Boy George, Laurie Anderson, CocoRosie ve Lou Reed gibi isimler olan Antony Hegarty, 2008 yılından bu yana Londra Senfoni Orkestrası, Brooklyn Senfoni Orkestrası ve Sidney Oda Orkestrası gibi dünyanın önemli orkestraları ile de konserler verdi. Antony and the Johnsons, “Cut the World” konserinde bugüne kadar yayımlanmış dört albümünden seçme şarkılarının Nico Muhly, Rob Moose ve Maxim Moston tarafından yapılan senfonik aranjmanlarını Anthony Weeden yönetimindeki 39 kişilik Filarmonia İstanbul eşliğinde seslendirecek. Antony and The Johnsons’ın 2007’de Şan Tiyatrosu’nda verdiği, sadece müziğiyle değil sahne enerjisiyle de büyülediği konserin etkisinden çıkamayanlara, o konseri kaçırmış talihsizlere ve bir parçacık kalbi olan herkese lazım.

Avrupa Avrupa duy cazımızı

European Jazz Club konserleri 19. İstanbul Caz Festivali’nde de şahane isimlerle devam ediyor. Avrupa’nın farklı kentlerinden yolları İstanbul’da kesişen müzisyenlerin buluşma noktası olan EJC konserleri, Doğu ile Batı arasındaki anlayış, diyalog ve etkileşim platformunun güçlenmesi adına bir adım niteliği taşıyor. Avrupa ve Türkiye cazının başarılı temsilcilerinin bir araya geldikleri konserlerde caz müziğinin ufku kültürlerarası bir etkileşim ile genişliyor; farklı kültürler, yaratıcı fikirler ve yetenekler birbirleriyle buluşuyor.

Çok caz aşık usandırmasın diye

Bekleyenlere duyurulur! Kanadalı indie rock grubu The Dears, ‘Yeni Ozanlar’ serisinin konuğu olarak ilk kez İstanbul’a geliyor. Ozan şarkıcı ve grubun vokali olan Murray Lightburn’un liderliğinde kurulan topluluk “Omega Dog”,“Hate Then Love” gibi liste başı şarkılarıyla dünya çapında sadık bir dinleyici kitlesi edindi. 2003 yılında yayınladıkları ikinci albümleri olan No Cities Left ile NME tarafından “son zamanlarda çıkan en iyi grup” olarak tanımlanan The Dears, 2006 yılında üçüncü albümlerini kaydettti. Altı kişilik grubun üyeleri, vokal ve gitardaki Murray Lightburn, klavyede Natalia Yanchak ve Robert Benvie, gitarist Patrick Krief, bas gitarist Roberto Arquilla ve perküsyoncu Jeff Luciani’den oluşuyor. The Dears’in muazzam sahne şovuyla bu konser, kaçırılmaması gereken bir gece vaat ediyor.

SANAT MILLIYET

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *