191 dakika ‘karanlık’

ABD’nin ikinci büyük borsası olan ve Apple, Google, Microsoft gibi dev şirketlerin hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq’taki çöküş işlemciler ve yatırımcılar arasında kaos yaşanmasına neden oldu.

Dünyada 24 borsayı işleten Nasdaq temmuzda Borsa İstanbul’la stratejik ortaklık protokolü imzalamıştı. Ekimde yapılacak nihai anlaşma ile Nasdaq, borsanın teknolojisini yenileyecek.
Nasdaq’taki tüm hisse işlemlerinin durmasına neden olan sorunun nedeni tam olarak ortaya çıkarılamadı. Nasdaq CEO’su Robert Greifeld teknik bir sorun yaşandığı açıklamasını yaparken ileride de problemler yaşanmayacağının garantisini veremeyeceğini söyledi.

191 dakika ‘karanlık’
Bir yıl önce Nasdaq’taki teknik aksaklık nedeniyle Facebook’un halka arzı sorunlu başlamıştı. Borsa bu yüzden 10 milyon dolar ceza ödemek zorunda kalmıştı. Nasdaq’taki işlemler önceki gün 12.14’te dururken borsa 191 dakika boyunca kapalı kaldı. 6 trilyon dolar değerindeki 2700 şirketin hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq 1971 yılında ilk elektronik işlemi yapan borsa olarak tarihe geçti. Nasdaq’ta saniyede 1 milyon adedin üzerinde mesaj gönderilebiliyor.

Bir önceki yazımız olan 5 yıldızlı skandal! başlıklı makalemizde 5 yıldızlı otel, 5 yıldızlı skandal ve Antalya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *