18 PKK’lı 30 saat kaçtı!

Bingöl M Tipi Cezaevi’nden tünel kazarak firar eden 18 PKK’lı havadan insanlı ve insansız hava araçları, karadan jandarma ve polis özel harekat birimlerinin yaptığı arama-tarama çalışması sonucu 30 saat geçmeden yakalandı. PKK’lıların izi, Bingöl Ortaçanak Köyü kırsal kesiminde örgüte ait sığınakların bulunduğu ve sık ağaçlıktan oluşan Karacehennem Ormanları’nda bulundu. Operasyon sonucu 18 PKK’lı, silahlı örgüt üyeleriyle buluşamadan sağ ele geçirildi.
PKK’lılar Baran Günana, Selami Kızıl, Diren Yaşa, Veli Taşkıran, Şeref Gülen, Ahmet Oyunlu, Ramazan Benice, Rıdvan İpek, Ali Nergis, Devrim Kavak, Diyar Kaydu, Ekrem Taş, Hüseyin Barsak, İbrahim Engin, Emrah Ubiç, Cemil Doster, Osman Kılıç ve Ozan Alpkaya önceki gece kazdıkları tünelden firar etmişti.
Örgütün Erzurum sorumlusu Ekrem Taş ise gruptan ayrılarak kaçmayı başardı. Yapılan incelemede cezaevinin birinci katında kalan 10, ikinci katında kalan 8 PKK’lının, koğuşlar arasında gidip gelebilmek ve tünel açma işlemine katılabilmek için tavandan delik açtıkları belirlendi. Tünel içinde demir, tel parçaları ve tahtalar bulundu. PKK’lılar, kazma işlemini demirlerle yaparken, tünelde toprak kayması ihtimaline karşı tahtaları tellerle bağladı. PKK’lıların, Oslo ve İmralı’da çözüm süreci görüşmeleri, çatışma dönemi ve açlık grevleri süresince kazdıkları tünelden kaçtıktan hemen sonra yakalanmaları dikkati çekerken, Adalet Bakanlığı, olayda ihmali bulunan cezaevi birinci müdürü Zeki Kerim, üç ikinci müdür ve bir başmemuru görevden aldığını açıkladı.

Havadan tarama yapıldı
PKK’lıları yakalayabilmek için insanlı ve insansız hava araçları önceki gece boyunca bölgeyi taradı. İHA’lar ve Kobra tipi taarruz helikopterleri havadan tarama yaparken, jandarma ve polis özel harekat birimleri de karadan çalışmalara katıldı. PKK’lıların, örgüte ait sığınıkların da bulunduğu Ortaçanak Köyü kırsal kesiminde sık ağaçlıktan oluşan Karacehennem Ormanlarına kaçmış olabileceği ihtimalini değerlendiren güvenlik güçleri, gece saatlerinden itibaren bölgeyi çember altına aldı. Güvenlik güçleri sabaha kadar bekledikten sonra da, grubun silahlı PKK’lılarla buluşmasına fırsat vermeden 18 PKK’lıyı silahsız şekilde yakalamayı başardı. Gruptan ayrıldığı tahmin edilen örgütün Erzurum sorumlusu Ekrem Taş ise bulunamadı. Taş’ın aranmasına devam ediliyor.

30 saat sonra yakalandılar
PKK’lıların yakalandıkları Ortaçanak köyü ile Bingöl M Tipi Cezaevi arasında tahmini yürüyüş mesafesi 25 km. PKK’lıların firar ettikten sonra tahmini 5 saat süre ile yaya olarak güney yerine hedef şaşırtmak için kuzey yönüne doğru yürüdükleri, örgüte ait sığınıkların da bulunması nedeniyle Karacehennem Ormanları içlerine kaçtıkları tahmin ediliyor. PKK’lılar, gece saat 03.00 sıralarında kaçtıkları ve dün sabah saat 09.30 sıralarında yakalandıkları değerlendirildiğinde, yaklaşık 30 saat sonra ele geçmiş oldu. Yakalanan PKK’lılar Bingöl İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Yakalama çalışmaları sırasında ateşli silah kullanılmadığı ve PKK’lıların tümünün sağ ele geçtiği bildirildi.

Koğuşlar arası asansör!
Kaçan mahkumlar yakalanırken, firarın nasıl gerçekleştiğine ilişkin ayrıntılar da netleşmeye başladı. PKK’lılardan 10’unun cezaevinin birinci katındaki beşinci koğuşta, 8’inin ise ikinci kattaki altıncı koğuşta kaldıkları, koğuşlar arasında gidip gelebilmek ve tünel açma işlemine katılabilmek için tavandan delik açtıkları belirlendi. Tünelin ne zaman kazılmaya başlandığı ise bilirkişi incelemesinin ardından ortaya çıkacak. Ancak uzmanlar, tünelin kazma işleminin bir yıllık bir iş olmadığı, 2-3 yıla yakın bir süredir kazma işleminin devam ettiği üzerinde duruluyor.
Tünel içinde yapılan incelemeler sonucu demir, tel parçaları ve tahtalar bulunduğu iddia edildi. PKK’lıların, kazma işlemini demirlerle yaptıkları, tünelde toprak kayması ihtimaline karşı ise tahtaları tellerle bağladıkları öne sürüldü. PKK’lıların firar ettikleri delikle ilgili basında yer alan görüntülerde de tahtalar dikkati çekmişti.

‘PKK karşılamadı’ iddiası
Bölgedeki PKK’lıların, çözüm sürecinde askerle karşı karşıya gelmemek ve olası bir çatışmaya girmemek için kaçan PKK’lıları karşılamadıkları ve firarilerin kendi imkanlarıyla Kuzey Irak’a gelmesini bekleme kararı aldıkları iddia edildi. Bunu bilen firari mahkumların da toplu hareket ederek “PKK’lı, sınıra doğru yürüyen grup” kanısı yaratmak istediği, bu yolla operasyonların hedefi olmaktan kurtulabileceklerini tasarladıkları öne sürüldü.

Cezaevi müdürleri açığa alındı

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, firar olayına ilişkin başlatılan adli ve idari soruşturmanın devam ettiği, soruşturmanın selameti açısından, birinci müdür Zeki Kerim ile üç ikinci müdür ve bir başmemurun görevinden alındıkları belirtildi. Jandarmada savcı tarafından sorgulanan PKK’lıların farklı illerdeki yüksek güvenlikli F tipi cezaevlerine nakledikleri bildirildi.

Tahliye umutları kalmadı

14 tutuklu PKK’lının firarı, yakalanmış olsalar da tahliye umutlarını büyük oranda sonlandırdı. Gerek savcılıklar gerekse mahkemelerin 14 PKK’lı hakkındaki soruşturma ve kovuşturmalarda “kaçma ihtimalini” gözönüne alarak, tahliye taleplerini reddedebileceği değerlendiriliyor. Yakalanın 17 PKK’lı hakkında ayrıca TCK’nın firar suçunu düzenleyen 292. maddesine göre dava açılması bekleniyor. Söz konusu madde, toplu şekilde cezaevinden firar edenlere 1 yıldan 2 yıla kadar, cebir veya tehdit kullanarak firar suçlarını ise 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırıyor.

 

Bir önceki yazımız olan PKK'lılar kaçmak için kazı yapmış başlıklı makalemizde Bingöl, Bingöl Cezaevi ve cezaevinden kaçan PKK'lılar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *